| MelindaVictoria a întrebat:

Buna seara! Am si eu o intrebare: as vrea sa spal la masina de spalat un ghiozdan-tip rucsac si niste genti din material textil ca cele de mers la sala. As dori daca stiti sa imi spuneti la ce temperatura si turatie sa spal si de ce nu, programul. Eu ma gandeam sa le pun pe programul Sport, la 20 de grade si 400 de turatii ca acesta este minimul la masina mea. Multumesc!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, e corect.
Spalarea obiectelor (pantofi, genti, ricsaci etc.) se poate face in masina de spalat, la treapta de temperatura ceea mai mica (pana la 30 grade) si turatie mica de centrifugare (maxim 500 ture), preferabil in saculet.

Temperaturile mai mari ar putea deteriora lipiturile din obiectul spalat, iar rotatia mare (si eventuala lipsa a plasei) poate dauna masinii de spalat, cauzand "ciocaneli" intense.

| Catrice a răspuns:

Merg so la spălare normala. Nici chiar 90°