| Emilia_Emi_1995 a întrebat:

Buna seara azi la sport când dădeam pase mi s-a dat degetul mare peste cap ce pot sa fac și cum știu dacă e rupt

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ți s-a umflat și nu-l poți mișca dar mai bine te duci la doctor
Fundă?

| Vreausapot a răspuns:

Daca este umflat si pare putin stramb este rupt.Recomand sa te speli in acea zona si sa iti dezinfectezi orice rana care a aparut pe el cu rivanol sau apa oxigenata. Daca nu poti merge la doctor poti face urmatoarea chestie ceea ce nu recomand in niciun caz:iti strangi degetul in pumn si daca auzi ca trosneste inseamna ca s-au pus oasele la locul lor.Acesta este un gest extrem deci asta ar trebui sa fie ultima solutie.Mai bine mergi la doctor