| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Buna. Seara trecuta a venit un vecin la mine sa îmi spună ca să numai fumez în baie (baia mea nu are geam are doar un sistem de ventilație) ca pe el îl deranjează insa eu am copil mic și nu am cum sa fumez în aceeași camera cu el. E normal? Are dreptul asta?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa-si inchida geamul. E bolnav mintal. Sau fumeaza si tu la geam in bucatarie, ca sa-i faci pe plac.

| johnnny123 a răspuns:

Si tu asa consideri ca-ti protejezi copilul, imputind baia si vecinii? De ce nu fumezi pe balcon sau pe geam?

Si da, vecinul are dreptul sa se planga. Nu a venit cu politia peste tine, te-a rugat doar sa incetezi cu o activitate care in mod clar il afecteaza.

Daca el ar incepe sa cante la trombon la cinci minute dupa ce copilul tau a adormit, tu nu te-ai duce sa-i spui sa inceteze?

| Yuoia a răspuns:

Dar tu ai dreptul sa-i imputi casa cu fum de tigara?

Chiar ti-e asa de greu sa iesi afara pentru placerea asta?
La baie, mirosurile trec usor pe langa tevi; toate tevile.

| badpanda a răspuns:

Mai bine faci doi pasi si fumezi afara.
Se impute toata casa de la o tigara.Tu oricum nu-ti dai seama.

| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Nu ma gandesc ca ar avea dreptul să îți interzică ceva. Propun, parerea mea, să fumezi pe geam, sau direct afara la o cafea, ceva.

| catalintgv a răspuns (pentru AlaSwek):

Exista legea 123 pe 10 iulie 2020
Pentru nerespectarea obligației de a realiza, în totalitate sau la termen, măsurile impuse în conformitate cu planul de gestionare a disconfortului olfactiv, legea prevede o amendă între 7.500 și 15.000 de lei pentru persoane fizice și o amendă între 50.000 și 100.000 de lei pentru persoanele juridice, scrie avocatnet.ro, care adaugă că este prevăzută o amendă și pentru nerespectarea, la modul general, a planului respectiv, cuprinsă între 25.000 și 50.000 de lei pentru persoanele juridice.
Fumatul pasiv dauneaza sanatatii, in bloc e obligatoriu sa respecti niste norme minime de bun simt pentru convietuire.
Ce ar fi daca vecinul de deasupra si-ar face nevoile pe jos in casa, pentru ca e casa lui si face ce vrea iar la tine sa se scurga rahatul pe pereti?

| AAD1979 a răspuns:

Am si eu un astfel de vecin care fumeaza in baie si va spun ca este oribil. Daca locuim la bloc ar trebui sa invatam sa ne respectam, asa ca vecinul dumneavostra are perfecta dreptate pentru ca este sufocat de mirosul de tigara