| SorinelCopilu a întrebat:

Buna sm di eu o intrebare care este mai rentabil centrala pe lemne sau centrala pe gaz tin sa metionez ca ma aflu intr-o zona
rurala

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai gaz tras in zona, pune frumos pe gaz. Mai sigura, mai putina bataie de cap, mai eficienta, mai salvezi si citiva copacei...

| Ineys a răspuns:

Pe lemne daca nu ai gaze in zona ta.
Daca ai gaze nu are rost sa te complici cu lemne sau altele.

Totusi, daca nu ai gaze si nu vrei nici sa te complici cu lemne iti recomand asa ceva:

https://www.trust-expert.ro/produse/pompe-de-caldura-aer-apa/nibe-f2120/

E o investitie, dar merita.

| Panamax a răspuns:

La ce pret au ajuns lemnele este mai convenabil pe gaz.

| gogu220 a răspuns:

Documentează-te despre panourile foto-voltaice şi eoliene. Dacă nu e soare înseamnă ca bate vântu.

| Puneo a răspuns:

Una pe lemne ajutată de una pe gaz, deoarece centrala pe lemne este neregrabilă și iti trebuie mai mult efort că sa o întreții (să o cureți, să pui lemne, să o sudezi in caz că are loc o fisură etc.) însă încălzește toată casa repede și bine uneori prea bine. Centrala pe gaz este usor reglabilă, nu ai probleme cu ea, este temperatura pe care o dorești într-un timp mai lung dar în schimb este mult mai costisitoare.
Deci daca ai o casă mare e mai bine să îți iei o centrală pe lemne.

| Karina85 a răspuns:

Din moment ce ati pus asa intrebarea probabil ca aveti si gaz tras sau macar in apropiere. Daca exista gaz mergeti pe centrala termica cu gaz, e mai comod, zic eu. Daca alegeti varianta de centrala pe lemne, atunci luati una cu gazeificare pentru ca veti alimenta mai rar, lemnul se arde aproape complet deci se realizeaza economie la combustibil si nici cenusa nu este multa. Eu sunt utilizator Viesman pe lemn cu gazeificare si sunt foarte multumit de centrala mea, are o autonomie de peste 12 ore la o alimentare.