| Anonimus0805 a întrebat:

Acum cateva luni mi-am cumpărat o geanta pentru aparatul foto, pe care am folosit-o si inca o folosesc. Dar am observat ca are un miros urat in interior (cand am cumparat-o nu mirosea, de putin timp miroase ).Ce ar trebui să fac ca sa scap de miros?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, geanta si aparatul foto trebuie tinute la loc uscat si aerisit!

Daca mirosul este de mucegai, atunci aparatul foto trebuie bine uscat (pus o saptamana intr-un bol cu orez, sa absoarbe umezeala).

Husa (geanta) trebuie stearsa bine cu solutie de bicarbonat de sodiu (o lingurita de bicarbonat dizolvat bine intr-un pahar de apa (cca. 100-150ml). Se imbiba bine o carpa moale in solutia de bocarbonat si se freaca bine partea exterioara si mai ales ceea interioara (!) a husei.

Dupa curatirea cu solutia de bicarbonat, husa se lasa deschisa, sa se aeriseasca, sa se usuce foarte bine!
Uscarea se face (preferabil) agatat afara, la soare, unde sa nu-l atinga ploaia, daca vine.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu aș băga-o la mașina de spălat împreună cu rufe închise la culoare.
Și dacă iese culoarea din ea o duci la vopsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A ce pute? si din ce e facuta?
a cauciuc imputit stat la soare?
A mea e din nylon, si desi scrie Nikon pe ea, am luat-o de pe ebay, si cred ca nu e originala, nu pute a nimic.
Poate din cauza materialelor.

| Aube a răspuns:

Depinde mult din ce material este. De obicei, cele sintetice au miros urat. Dar daca la inceput nu mirosea si acum are miros urat, cauta bine in interior. Poate a intrat ceva (orice) care putrezeste acolo. O poti curata bine apoi, cu otet (diluat), cu bicarbonat. Mai las-o putin si la soare, sa intre soarele in interior daca nu o poti intoarce pe dos.