| Justmeale2345 a întrebat:

Buna TPU! Am aprins un bec si a pocnit, facand scurtcircuit. La panoul de la apartament era in jos o singura clapeta insa am dat-o in sus si tot nu merge nimic in toata casa. Ce pot sa fac?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La Panoul din clădire de unde este deservit apartamentul tău.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe etaj este panoul de sigurante pe iecare apartament acolo a sarit siguranta deoarece scurt circuitul a fost foarte puternicx, trebuie sa mergi la presedinte sau administrator sa i ti deschida usa daca este incuiată sau daca ai acolo lacat pus pe caseta cu sigurante trebuie sa scrie pe usiță la ce apartament este cheia in caz de scurt circuit, si după ce ai deschis usa acolo verifica siguranta sub fiecare siguranta este scris apartamentul, identifici numarul apartamentului tau si daca ai siguranta automata apesi butonul si trebuie sa ai lumină in apartament, becul care a pocnit, scoate l din dulie si pune altul bun de preferat un bec economic, poate nu becul este defect poate firele din dulie sau rupt si sau atins facînd scurt circuit, in acest caz pana nu remediezi defectiunea in dulie vei face din nou scurt cand vei pune siguranta.

| mihai69 a răspuns:

Dacă stai la casă, ai încă o siguranță în apropierea acestuia. Verifică. Dacă tot nimic, cheamă un electrician.

| 19flo79 a răspuns:

Trebuie sa mai fie o siguranta generala afara din apartament.
Ori in zona contorului ori la parter este un panou.

Intreaba un vecin care are habar de electrica si nu baga mana unde nu sti, ca e periculos!