| Ellenaella95 a întrebat:

Buna,TPU! Am de facut un tort de botez pentru sambata si am cumparat o figurina din aceea comestibila bebe din zahar sa pun pe el. Intrebarea mea este daca nu cumva in contact cu frisca aceasta va incepe sa se topeasca sau aceea se pune doar pe fondant? Stie cineva? Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Mario2046 a răspuns:

Nu pateste nimic in contact cu frisca

| Ellenaella95 explică (pentru Mario2046):

Multumesc mult pentru raspuns!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune-o si tu in momentul cand prezinti tortul, ca sa fii sigura ca nu cade in frisca, fiind mai grea, ca de topit nu cred ca se va topii.

| Ellenaella95 explică (pentru Violleta2022):

Trebuie sa il predau vineri si de aceea ma gandeam sa nu se topeasca pana in momentul evenimentului sambata. Multumesc mult!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ellenaella95):

Pune figurina intr-un pahar de plastic, sau cutiuta si roaga-i pe cumparatori sa-l puna pe tort, in momentul cand scot tortul din frigider si-l servesc.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fondantul e o pastă de zahăr, care se modelează cu ușurință, ca o plastilină, pentru a crea diferite figurine (flori, căței, păpuși, steluțe). Pentru culoare, se foloseste colorant alimentar (in nuanțe diferite).
Nu recomand să asezi figurina din fondant pe frișcă, fiindcă se deformează și se topește. Frișca contine lapte.
Figurina o poți aseza pe o glazura, facuta tot dintr-un strat de fondant, sau chiar pe o glazura din ciocolata (se poate lipi de ciocolata cu putina miere).
Figurinele din fondant se păstrează doar la frigider, altfel, repet, se deformează.

| Ellenaella95 explică (pentru floresdemayo):

Este din zahar figurina.

| floresdemayo a răspuns (pentru Ellenaella95):

Si fondantul din ce crezi ca e facut?

| Ellenaella95 explică (pentru floresdemayo):

Nu stiu, ca nu am folosit, am vazut doar ca pe spatele figurinei scrie "figurina din zahar".

| JicaContra a răspuns:

Baga figurina in frigider inainte de a o pune pe tort, atunci nu are cum sa se topeasca