| ruxi222000999 a întrebat:

am făcut o mare prostie... de o oră sau două tot încălzesc chestii la microunde. Acum cand am terminat de încălzit ceva cand s-a oprit nu a mai mers. L-am scos din priză și l-am băgat înapoi... Tot nu a mers. Ce pot face?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Il duci la servis nu umbla tu in el este periculos poate exploda, sigur s-a ars siguranta, sau poate sursa de alimentare, doar un specialist priceput o sa il repare contra cost evident.

| Preotul500 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Sa faca "bum" daca e scos din priză? De unde vii, inginerule?

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu. Ca sa verifici bagi in el un pahar cu apa cu o lingurita de metal (fara plastic) in el si astepti sa fiarba.

| doctorandus a răspuns:

Nu zau? Eu am avut un cuptor cu microunde cu manual in care scria clar ca daca-l lasi nefolosit sa bagi un pahar cu apa cu o lingurita de metal, pentru in caz ca porneste singur.

| doctorandus a răspuns:

Lingurita previne asta, mosule: http://www.youtube.com/watch?v=FsjuM1kR7-w

| Preotul500 a răspuns:

Logic că trebuie desfăcut pentru a se vedea dacă nu s-a produs un scurt circuit.