| Zedge a întrebat:

Bună TPU, am o nelămurire pe ambalajele tuturor produselor alimentare din magazin la valoarea nutrițională energia e exprimată în kcal (kilocalorii). Eu merg la sală și e foarte important să văd cate calorii mănânc zilnic și am văzut ca defpat kcal e același lucru cu calorie adică 1 kcal=1 cal. Adică 500 kcal sunt defapt 500 calorii este adevărat sau nu? Dacă eu trebuie să mănânc să zic 4000 cal/zi e tot una cu 4000kcal/zi?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, 1 kcal = 1000 calorii happy

Dar, atunci când se face referire la valoarea energetică/calorică a diverselor alimente, unele site-uri "consideră" că 1 kcal = 1 calorie ( chiar dacă e greşit d.p.d.v. matematic )!
De aceea, unele site-uri afişează, spre exemplu, 370 cal/100 gr.
Deci, în cazul tău, "4000 cal/zi e tot una cu 4000kcal/zi" happy

Toate cele bune!

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1 kcal = 1000 calorii, insa in realitate uzual se foloseste 1 cal = 1kcal.

Daca tu trebuie sa consumi 4000calorii e acelasi lucru ca si exprimare cu 4000kcal