| Alesia0329 a întrebat:

Buna TPU! Am o problema, am fost muscata de purici de peste 20 de ori (nu exagerez). Au fost doi, ce am reușit sa ii prind și omor, dar suspectez cumva ca este un al treilea sau poate chiar mai mulți pentru ca am fost muscata iarăși. Acuma întrebarea mea este cum sa ii găsesc și cum sa scap de ei?

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă nu ești alergică, scapi cu oțet alimentar. Probabil că ai in cămara casei. Iei un tampon de vată, il înmoi in oțet și te dai pe mâini si pe picioare (mai ales, inainte de culcare, dacă vrei să ai o noapte linistită, te va ustura puțin dacă te-ai scărpinat și ți-ai făcut răni). Să adaugi câțiva stropi și pe lenjeria de pat (cearșaf și partea din interior a păturii).
Purecii fug ca de naiba. Încearcă!

| Catrice a răspuns:

Este la farmacia veterinara o soluție, vreo 5 lei costă cea mai ieftina, o dizolvi in apa și stropești prin casa cu ea, după ce ai schimbat toate așternuturile.

| Apokales a răspuns:

Spray pentru purici?! Poate merge si cel universal pentru insecte.

| WhiteLife a răspuns:

Fa baie, pune toate hainele la spalat, dormi intr-un alt pat cu lenjerie curata. Pentru muscaturi poti aplica Fenistil gel sau Pasta mentolata.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru WhiteLife):

Nu prea stii nimic despre purici, nu-i asa?
puricii stau pe oameni numai noaptea, in timpul zilei incearca sa se ascunda, daca pot (evident ca, daca sunt sub haine, nu pot) si oricum, ca sa depuna oua pleaca de pe oameni si depun oua in crapaturile din casa (crapaturi in podea, orice chestie ascunsa, etc.) deci, odata ce ai purici in casa, adioz, trebuie sa iei masuri generalizate

in plus, mi se pare inept, sa dai numai solutie de igiena, cum e prapaditul ala de Busu de la porctetve care spunea despre paduchi ca, copii ar fi devina ca nu se spala angry cat de imbecil poate sa fie
2. poti sa ai igiena perfecta si sa iei paduchi cand la scoala stai cu orele in proximitatea cuiva cu paduchi
1. ca imbecilitatea sa fie absoluta, boul dracu' habar nu are ce e aia paduchi... paduchii isi pot tine respiratia cateva ore bune (deci poti sa stai cu parul in apa pana nu mai poti) SI prefera SERIOS parul curat si spalat, dar deschide gura mare si vorbeste ca doar lumea il asculta angry

ba nu, stai ca aici era vorba de purici, ei bine, cum spuneam puricii depun oua prin crapaturi, un purice poate sa sara 2 metrii inaltime (NOOO SHlT) si, tot evident poti sa ii iei de pe strada, pe unde s-au plimbat caini, pisici sau... soareci puricosi

InYourMind ti-a dat singura solutie cu care poti scapa real de purici, si aia dureaza, pentru ca solutia aia nu omoara purici ci ii sterilizeaza (castreaza, nu se mai pot inmultii)

| Dddonkey a răspuns:

Nasol, nasol si iar nasol.
Am avut si o infestatie de puricii si nu a fost bine, dar daca identifici din timp si ii prinzi inainte sa isi puna corturile in casa sau carpeta ta o sa iti salvezi pielea la propriu.
Incearac pe cat poti de mult sa folosesti lenjerie sau imbracaminte de culoare alba sa ii poti vedea, daca e posibil nu purta pantalonii sau sosete lungii pentru ca ei sunt atrasi de caldura corpului si locuri de unde miros hrana noua(piele si sange).
Aspira locuinta de cate ori poti dar mai ales carpetele si arunca continutul din aspirator sa nu existe posibilitatea sa iasa. baga la spalat asternuturile sa ii omori in cazul in care au depus ceva puii. De asta spun ca cat ii prinzi mai repede cu atat vor fi mai putini, ei se inmultesc foarte repede prin depunerii de oua si am inteles ca traiesc fara o sursa de hrana si saptamanii la rand.
Otetul de mere in combinatie cu bicarbonat si spreiat peste tot dar mai ales pe carpeta, ei nu suporta mirosul.
Eu am gasit niste lampii care ajuta foarte mult peste noapte in cazul in care sunt multi: https://www.amazon.co.uk/......asin_image ie=UTF8&psc=1
Ia treaba in serios ca astia se inmltesc mult mai repede decat sobolanii, si nici nu o sa te poti odihni noaptea in cazul in care devin prea multi.
Daca solutiile astea nu dau rezultate atunci este un praf pe care il poti depune pe carpeta si lasa peste noapte la care eu mor, dar iti doresc sa nu ajungi acolo pentru ca e neplacut sa iti fie casa in alb si prafuita. Dar nu imi aduc aminte momentan numele, sper sa nu ai nevoie.
Spor la vanat!