| Syrten a întrebat:

Am un router care are si functie de extender ( il folosesc pe post de extender ).
Daca il las afara pe peretele casei, se intampla ceva? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Nu e bine:
1- Dacă pătrunde umezeală în el - apă provenită din precipitații, se arde!
2- Nu poate fi ținut la temperaturi sub 0°C. Vezi ce scrie în instrucțiuni!
3- Dacă ai vecini "strângători", dispare!

| Syrten explică (pentru gabicoo):

Aș vrea să îi fac un suport cumva sub acoperiș, să fie acoperit oarecum cât să nu îl plouă/ningă.
Doar afară dacă îl pun am un semnal mai ok unde am nevoie de internet

| gabicoo a răspuns (pentru Syrten):

OK! Dar care e temperatura minimă la care poate fi folosit?

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Genul ăsta de echipamente nu poate fi folosit în exteriorul locuinței!

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă ai o cutie de protecție din ABS (plastic, NU metal!) cu IP 65, poți să-l pui și afară. La frig resistă bine, electronicele au mai degrabă probleme la căldură (peste 40 grade Celsius).
===
De exemplu asta: https://www.wifistore.ro/......x130-70767

| doctorandus a răspuns:

Dap, intra apa-n el cand ploua.

| Irinelp a răspuns:

Pe manual de utilizare scrie dacă poate fi inpermeabil și dacă poate fi folosit în exterior. Normal nu dar nu se știe niciodată.