| WolfYTB a întrebat:

Azi voiam sa imi incalzesc mancarea in cuptorul cu microunde.Un minut si jumatate ca de obicei.Cand am luat fafuria frigea foarte tare, am pus-o pe masa si efectiv a explodat farfuria.
Stiti ce la ce poate fi?

Dau FUNDA!

P.S.Nu stiam la ce categorie sa pun

2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Ai pus farfuria fierbinte pe o suprafata rece. Socul diferentei de temperatura a facut-o sa plesneasca. Alta data o pui pe un fund de lemn sau pe un suport din ala impletit din paie. Niciodata metal sau alta suprafata rece.

| Anonima0645 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat. Sunt două variante:
1.ai pus o pe o suprafata rece si ea era fierbinte
2.ai folosit o farfurie care nu este pentru microunde, cu desene sau ceva gen. nu de ceramică