| Gabriela_Ariana_1998 a întrebat:

Cu ce pot sa șterg petele de pix de pe mobila? Mobila este din lemn.
Va rog, cât mai repede!
Funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca lemnul este lacuit, s-ar putea sterge cu alcool tehnic.
Daca lemnul este natural (fara lac sau vopsea pe el), ma indoiesc ca se poate sterge pixul, pentru ca a penetrat deja fibra lemnoasa.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De pe lemn se curata cel mai sigur prin slefuire cu hartie /panza abraziva (smirghel).
Nu se recomanda curatarea cu solutii apoase sau pe baze de solventi, deoarece pot lasa urme (de)colorate urate, mai ales daca lemnul este vechi si uscat!
Daca nu dorim sa se murdareasca, lemnul trebuie tratat corespunzator de un specialist.

| Vladut123456 a răspuns:

Incearca sa freci cu niste pasta de dinti,

| Maria209 a răspuns:

Cu lapte