| Andrusk2 a întrebat:

Buna, TPU!
De la centrală vine un miros de plastic ars, e o centrală viadrus, nu miroase in fiecare zi, sunt zile și zile. Nu am băgat niciun plastic. Ce poate fi?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mirosul de plastic ars poate fi cauzat de izolarea cablurilor electrice sau alte componente de plastic, supraincalzite.
Deoarece nu se poate sti cauza exacta, iar pericolul de explozie (gaz, suprapresiune) poate aparea in mai multe cazuri, este indicat sa OPRESTI centrala si sa chemi un tehnician cunoscator!
Suna la firma autorizata ISCIR care ti-a facut ultima verificare tehnica (obligatorie la intervale de max. 2 ani! ), sa-ti verifice si sa repare centrala!

| Andrusk2 explică (pentru Bula):

Mirosul este doar in primele minute după ce a băgat tatăl meu pe foc. In rest, după aceea nu mai apare acel miros. Tatăl meu a zis ca, el băga ceolofanul când punea brichetele acelea ( nu știu cum se numesc ) și acum miroase din cauza ca s-a prelins. Mirosul dispare după 5-6 minute.

| Bula a răspuns (pentru Andrusk2):

Ce fel de centrala ai? Pe gaz, solid (lemn /carbune) sau lichid (pacura, motorina, petrosin)?

| romeo78 a răspuns:

O garnitură. Chemați pe cei care au montat centrala termică să o verifice!

| Andrusk2 explică (pentru romeo78):

Mulțumesc! Pana vin cei care au montat-o o mai pot folosi? E periculos?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andrusk2):

Nu o mai folosii este periculos poate exploda.

| romeo78 a răspuns (pentru Andrusk2):

Repet, ce a mai scris aici altcineva: nu o mai folosi până la o reparație făcută de firma de service aurorizată.

| dandaniel1978 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De la ce sa explodeze? Din cauza unui miros? O centrală "explodează" doar dacă presiunea este crescută peste limita.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru dandaniel1978):

Esti dus dude, moarte placuta
o centrala are presiune, in parametrii nominali nu e periculos, dar daca ai o garnitura cu probleme atunci nu mai sunt parametrii nominali, NU? moment in care presiunea normala este PESTE LIMITA!

iar alta problema in afara de explozie e ca poate sa ia foc, si apoi sa explodeze (mirosul ala vine de la ceva care ARDE... nu crezi?!? )

daca nu cumva vrei sa te sinucizi, nu o mai folosi pana la revizie, o aeroterma costa 40lei la Auchan, sau 35lei pe eMAG
https://www.emag.ro/aeroterme/sort-priceasc/c
si cateva zile nu mori cu incalzire pe curent