| proserpina22 a întrebat:

Bună, TPU. Eu stau în chirie cu două persoane, iar ele sunt extrem de mizerabile. Nu fac niciodată curat, lasă mâncarea în bucătărie/frigider până ajunge cu mucegai, aruncă hârtia igienică folosită pe lângă coșul de gunoi, nu pun nimic la loc. Eu fac toată curățenia și a doua zi trebuie să mă apuc de la capăt cu ea, deoarece nu păstrează nimic curat. În camerele lor nici nu mai zic, îi mulțumesc Universului ca avem camere separate. Am încercat să le zic cu frumosul sau să mă cert cu ele, însă nu se schimbă nimic. Eu devin aia exagerată și nebună și doar de frica că ne controlează proprietara când vine după bani mișcă și ei un deget. Nu știu ce să fac, voi știți vreo metodă prin care să îi "educ"? Poate e idioată întrebarea mea, dar chiar sunt la capătul răbdării. Măcar să păstreze curățenia, dacă nu o fac...

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Muta-te! Cauta-ti chirie singura, sau in alta parte si muta-te!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa mai educi? Daca parintii nu au educat tu mai bine te muti

| proserpina22 explică (pentru suntserios):

Da, cam ai dreptate...mulțumesc mult pentru sfat!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există metode de educație.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Suna proprietara si zi-i ca sunt niste mizerabili si modul in care traiesc ii va deprecia apartamentul. Eventual roag-o sa treaca mai des...

| Wr3nch a răspuns:

Solutia optima e sa te muti. Nu esti politia curateniei, si dragoste cu forta nu se poate.

| Lioana a răspuns:

Nu poti schimba obiceiurile oamenilor. Daca nu-i poti accepta asa cum sunt trebuie sa pleci tu.
Dar gandeste-te ca va veni o vreme in care vei avea familia ta si va trebui sa cureti dupa ei. Lor le vei face fata cu curățenia? daca te deranjeaza atat de mult sa strangi dupa altii.

| proserpina22 explică (pentru Lioana):

În primul rând, tu crezi că am rang de sclav în fața cuiva? Soțul meu o sa ma ajute să fac curat, deoarece nu sunt proastă să aleg unul care nu face nimic, iar copii o să fie învățați după ce vor crește să facă curățenie. Până când vor crește eu o să îmi asum responsabilitatea pentru curățenie pentru că știu că ei nu pot să facă, dar pentru colegii mei nu asum asta. În al doilea rând, e și normal să mă deranjeze. Au 20 de ani și se comportă ca niște animale, mi-ar fi și rușine la vârsta asta să aștept să curețe altă persoană după mine.

| anonimuIl a răspuns (pentru proserpina22):

Dacă acum stai cu chirie într-o cameră la comun cu alți 2 chiriași va fi greu să faci ce vrei tu.

| proserpina22 explică (pentru anonimuIl):

Ba visez la asta, dar nu o să fiu sclavul nimănuiwinking Nu le aveam până acum pentru ca am 21 de ani și sunt studentă, nu te mai considera atât de inteligent/ă și matur/ă, deoarece nu ești.

| anonim_4396 a răspuns (pentru proserpina22):

Foarte bine că ești tânără.

| proserpina22 explică (pentru anonim_4396):

Hai frate că mă plictisești, îți dau eu unul dacă tot îi pomenești, poate te cuprinde gelozia rolling on the floor

| Lioana a răspuns (pentru proserpina22):

Nu cred ca ai rang de sclav. Iti place curatenia si esti harnica. Asta e de apreciat. Dar calitatea asta devine un defect daca ii judeci pe ceilalti care nu sunt ca tine, sau daca incepi sa te frustrezi si sa dai ordine. Atunci devii nesuferita obsedata de curatenie.
Eu iti doresc sa-ti gasesti acel sot care sa faca curățenie alaturi de tine, dar de la dorinta la realitate e cale lunga. Viata e capabila sa te surprinda neplacut in multe feluri. Crezi ca nu visam toate la un print perfect? Din pacate nu exista. Sau daca exista nu e disponibil pentru noi. Daca vrei sa nu ramai singura va trebui sa accepti ceea ce iti oferă viața. Daca curatenia e aspectul principal pe care il cauti intr-un barbat probabil ca il vei gasi. Dar daca te astepti sa aiba si alte calitati, s-ar putea sa vezi ca nu le are pe toate. Trebuie sa stii ce e mai important pentru tine. Eu am cunoscut un bărbat preocupat de curatenie dar acel barbat avea multe defecte care il faceau incapabil sa mențină o relatie pe termen lung. De casatorie nici nu mai vorbesc.
Iti doresc succes in rezolvarea problemei actuale. Daca tu crezi ca e usor sa gasesti oameni care sa te ajute la curatenie atunci vei gasi alte colege/colegi de apartament si te vei muta de acolo. Dar persoanele care convietuiesc cu tine in prezent nu se vor schimba de dragul tau. Lor asa le place sa traiasca si daca incerci sa le schimbi nu vei reusi decat sa le stresezi si vei fii si tu stresata.

| Yuoia a răspuns:

Ar trebui un program. Fiecare face curat intr-o saptamana. Dar ma indoiesc ca va tine daca sunt cum spui.
Asa ca, mai bine cauti alta chirie.

| proserpina22 explică (pentru Yuoia):

Da, am încercat cu programul și nu ține. Mulțumesc de sfat!

| Yuoia a răspuns (pentru proserpina22):

Am banuit. Pacat!
Ce vor face oamenii astia cand vor fi la casele lor?

| anonimuIl a răspuns:

Stați la comun 3 chiriași într-un apartament, nu aveți cum să vă înțelegeți.

| proserpina22 explică (pentru anonimuIl):

N-am nicio treabă cu Bucureștiul și nici nu vreau să am, stau în Iași. Mai găsesc eu o cameră pe aici în care să stau, mulțumesc de ofertă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te muți în altă parte.

| Catalin77945 a răspuns:

Si credeam ca, colegul meu e groaznic ca nu face curat si nu trage apa niciodata

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Pai,eu as face asa :
daca avem camerele separate cum ai zis tu si asta e beneficiul, incepand din momentul in care ii vad nespalati si mizerabili, imi tin camera super super curata, le cedez bucataria si baia si mananc in oras, iar pentru baie puneile pe perna daca crezi ca nu iei bataie.

| proserpina22 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Nu m-am gândit la asta cu perna, e o variantă? mulțumesc de sfaturi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Daca iti permiti sa maninci in oras, mai degraba iti inchiriezi ceva singur...

| Editocroci a răspuns:

Vorbeşte cu proprietara.

| Jessica1235 a răspuns:

Ori te muți ori nu mai faci curat după ele, la un moment dat se vor sătura de mizerie și dezordine, oricum ai spus că atunci când vine proprietarul mai mișcă și ele câte ceva deci vor fi obligate să curețe. Au văzut că tu cureți după mizeria lor și așa ce s-au gândit "lasă că face proasta". Nu le mai lăsa să profite de tine. De educat nu o să le poți educa fiindcă educația se primește de la părinți, tu nu o să reușești niciodată dacă părinți nu au reușit/nu au vrut.

| ZappyTv69 a răspuns:

N-ai ce educa la ei. Daca nu au făcut-o părinții, sau au făcut-o și pe ei îi doare fix in cot, n-ai ce face. Cu asemenea mizerabili mai bine stai singură

| OmBanal33 a răspuns:

Te muti, sigur gasesti altceva, nu are rost sa te consumi in asa hal...