| AnjaAHUI a întrebat:

Bună TPU!

În seara aceasta m-am apucat de gătit și cum aveam mai multe feluri de mâncare de preparat s-a produs și o mică încurcătură. Am pus o căpățână de usturoi pisat în carnea tocată de porc pe care eu intenționam să o folosesc la altceva. Ai mei nu sunt mari fani usturoi și voiam să știu dacă aveți rețete sau sugestii ce aș putea face cu această carne acum. Este vorba despre un kilogram de carne tocată de porc, prospătă în care nu am adăugat decât mult usturoi (din greșeală), sare și piper. În ce mod aș putea-o folosi astfel încât gustul de usturoi să nu fie atât de predominant.

Mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Chiftelute. Dar se va simti usturoiul in functie de cat ai pus. Asta ca sa nu arunci carnea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiftele... La prajit usturoiul isi pierde din intensitate

| WhiteLife a răspuns:

Dupa cateva ore usturoiul isi pierde cea mai mare parte din aroma aceea puternica. Daca a stat peste noapte in frigider si il mai gatesti, nu va fi gustul atat de izbitor. Pe langa chiftele (o idee foarte buna), mai poti incerca paste bolognese (pui carnea la prajit si mai adaugi rosii pasate, apoi paste, foarte simplu). Sau pentru chiftele poti face un sos de rosii si gustul chiftelelor (de usturoi) se va simti mai putin. Daca nu o poti gati acum, congeleaz-o (daca nu a fost deja) si te gandesti zilele urmatoare.

| GdX a răspuns:

Mici, chitele, carnati, musaca(eh.), plescavita(mancare sarbeasca), kebap(pui carnea tocata pe frigaruie si o pui la gratar cu niste legume intr-o lipie...mama mama.)

| RxTx a răspuns:

Stai ma linistita ca usturoiul daca il incalzesti gata se modifica mirosul nimeni nu o sa stie
Tu nu stii ca nici un bucatar nu prajeste frige coace usturoi pentru ca miroase a cizme de cauciuc bagate in cuptor

Asa ca o sa o dregi cu piper rosu
Enibahar
Cimbru patrunjel putine foi dafin busuioc si un praf mic dar mic de scortisoara plus chimen pui chimen ca sta place la oameni dupa ce se fierbe coace prajeste da miros bun.