| Shelly1234 a întrebat:

Buna TPU.Mi-am patat blugii perferati cu ulei.Am cautat pe internet si am gasit un articol in care spunea sa pun Cif.Acum blugii s-au albit si au o pata alba. Exista vreo cale sa scot pata sau pot sa ii arunc?

3 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

Poti folosi un truc.Cumpara cateva marchere permanente albastre de diferite firme si sa aiba varful gros rotund. Faci proba pe o harie alba si vezi care este aproape la culoare cu blugii.Pui pe partea opusa petei(pe dinauntru la blugio bucata de carton mai gros iar pe acel carton pui indigo albastru sau violet, indigoul al pui cu partea activa in sus spre blugi nu spre carton. Apoi pe partea cealata a blugului dai usor zona cu marcher dar prin apasare punct cu punct pana dispare pata aceea alba decolorata de la clorul din CIF.Lasi cel putin o zi la aer blugi sa se usuce.Era bine daca era vara afara ca ai puneai in bataia razelor soarelui. Apoi cam dupa 2 zile poti baga blugii la spalat la masina automata de spalat fara alte rufre - numai blugii singuri dai la program de maxim 60 minute si temperatura de maxim 70 grade.Pui detergent Ariel, si putin Cocolino in casuta alaturata. Dupa spalare la masina pui apa rece in cada de la bai cam de vreo 3 - 4 palme si bagi blugii acolo si ai lasi cam 3 ore apoi fara sa ai storci - ai scurgi numai de apa, ai pui la uscat intorsi pe dos si intinsi. Dupa uscare verifici locul cu pata. Oricum nu v-a mai fi alba. Daca iti convine cum a iesit e ok, daca nu poti repeta din nou peste 3- 4 zile.In apa rece din cada poti pune in apa si otet din acela alb, de mere cam vreo 2 pahare sau maxim 250 grame - otetul fixeara culorile.

Răspuns utilizator avertizat
| DanyDav a răspuns:

I-ai decolorat. cif contine clor, deci aia nu este pata. dar de ce sa nu i porti asa acum toate cele sunt la moda.