| morningstar a întrebat:

Vreau sa cumpar niste peste proaspat, caut ceva fara oase multe si marunte si fara solzi. Imi puteti da, va rog, cateva sugestii referitor la ce peste ar trebui sa aleg? Multumesc.

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Poti sa cumperi crap, novac sau somn. Dar sa fie mari. Astia au oase mari si usor de scos. Sunt, insa, destul de scumpi.
Crapul si novacul au solzi dar...se pot curata usor, mai ales cand sunt cu adevarat proaspeti.

| suităr a răspuns:

Eu mananc de obicei merluciu.Este un peste cu un gust placut, aromat si nu e chiar asa de scump.Are si oase mari, putine, iar daca nu vrei sa te chinui, ia coada de merluciu, scoate-i sirea spinarii si gateste carnea fara oase a cozii cum iti placewinking bafta!

| gogυ a răspuns:

Pastrav

Alte răspunsuri
| thechristine a răspuns:

Somn, somon, salau, pastrav, etc. Lista completa e aici https://www.libertatea.ro/......se-1629472

| AllMightyGod a răspuns:

Pentru un peste cu gust bun si fara oase, care sa nu te rupa la buzunar, te sfatuiesc sa cauti in Kaufland sau Carrefour "Pastrav Somonat"...
Il poti gati foarte usor, vei obtine un gust apropiat de somon (excelent dar scump) cu pretul de pastrav(mai putin piperat).
Bafta