| Denisaa93 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.

Vreau sa botez o fetita, dar problema este ca nu avem naş, deoarece eu sunt singura.

Se poate sa botez doar eu?

3 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Poti boteza singura fara probleme, daca, desigur, parintii copilului sunt de acord. Biserica impune cuplu de nasi doar in cazul cununiilor.

| PeFuga a răspuns:

Daca te hotarasti sa cauti, totusi, si un nas de botez, ai grija la urmatorul aspect: biserica va considera că, daca nu esti deja casatorita cu acea persoana, atunci, in momentul botezului, te "infrăţeşti" cu respectivul barbat, prin urmare se va interzice o cucunie intre voi de viitor.

| Isys a răspuns:

Poti boteza cu un prieten, atata timp cat acesta nu iti va fi iubit dar da poti boteza si singura.