| Bern_Berni_1989 a întrebat:

Bună ziua!

Întrebarea mea ar fi: Ce părere aveți despre un cuptor electric neîncorporat (acel mini-cuptor) cu 220 watt și 230 V /50Hz

Dimensiuni:

Lungime. Lățime. Înălțime.

(în exterior)

44. 42, 5. 32, 5. (Int.)

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

E foarte bun. Daca încap tăvile folosite e bun. Si eu folosesc cuptor electric 2000W. Sunt și cu ventilator și fără, cu sau fără rotisor, dar și unul simplu e bun. Trebuie testata poziția optima, timpul și temperatura pentru fiecare preparat. O temperatură prea mare arde, tava pusa prea sus arde deasupra, deci pe la mijloc e ok. Daca nu are ventilator și tava e oglinda pe partea exterioara de jos, atunci reflecta radiația infraroșie și nu coace bine în partea de jos. Sunt mai bune tăvile vopsite sau acoperite de culoare închisă sau neagra în exterior. Dar depinde de la caz la caz.

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Puterea de 220W e prea mica pentru un cuptor electric (cu rezistenta) cu dimensiunile 58cm, 49cm, 39cm. Ar trebui sa fie spre 2000W puterea. Daca e numai 220W e bun pentru a incalzi, pentru a usca (daca e facut pentru asta). Daca era 2200W era ok.

| Bern_Berni_1989 explică (pentru halogen001):

Scuze, greșeală de tastare: 2200W

| halogen001 a răspuns (pentru Bern_Berni_1989):

E foarte bun. Daca încap tăvile folosite e bun. Si eu folosesc cuptor electric 2000W. Sunt și cu ventilator și fără, cu sau fără rotisor, dar și unul simplu e bun. Trebuie testata poziția optima, timpul și temperatura pentru fiecare preparat. O temperatură prea mare arde, tava pusa prea sus arde deasupra, deci pe la mijloc e ok. Daca nu are ventilator și tava e oglinda pe partea exterioara de jos, atunci reflecta radiația infraroșie și nu coace bine în partea de jos. Sunt mai bune tăvile vopsite sau acoperite de culoare închisă sau neagra în exterior. Dar depinde de la caz la caz.

| Bern_Berni_1989 explică:

Mă refer la consumul specificat mai sus