| mircea22 a întrebat:

Buna ziua. Mă poate ajuta cineva cu un răspuns? Am un aragaz cu cuptor electric și vreau să fac un grătar și nu știu cum pun carnea. Direct pe grătarul ăla cu care a venit aragazul, adică suportul pentru tava. S-au o pun într-o tavă? Mulțumesc anticipat. As vrea răspuns cat mai detaliat posibil

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Carnea "la gratar" facut in cuptor nu va avea consistenta si gustul asemanator cu cel facut la jar (temperatura si radiatia de caldura fiind diferit).

Daca vrei sa faci carne la gratar in casa, atunci foloseste pe arzator tigaie din fonta, "cu gratar" la fund! Astfel urma gratarului se va vedea pe carne, grasimea va ramane pe fundul tigaii, iar carnea se va praji asemanator cu gratarul obisnuit.

| darrio2007 a răspuns:

Intr-o tava. Daca pui pe gratar grasimea curge si vei umple bucataria de fum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In tava normal.
Daca pui pe gratar curge tot prin cuptor.

| Holiday a răspuns:

Pui carnea pe gratar pe suportul de la jumatate. Bagi tava pe suportul de jos sa curga grasimea in ea. Eventual pui si niste apa in tava sa poti curata apoi mai usor grasimea. Setezi incalzire si sus si jos. La sfarsit, cand e facuta, daca vrei, pornesti putin si ventilatorul sa se rumeneasca frumos.

| Februar30 a răspuns:

Bine ar fi sa pui carnea pe gratarul aragazului si dedesubt sa ai un vas termorezistent, ca sa curga acolo grasimea din carne. Pe vas sa fie o hartie de copt, dar care sa nu intre in contact cu fundul vasului. Daca intra in contact cu vasul, grasimea se incinge prea tare si sare pe peretii aragazului.