| anaMARIA a întrebat:

Bunaa :*! Am si eu o problema.sunt putin cam plinuta pentru varsta mea, si m-am hotarat sa renunt la cola, ciocolata si alte chestii de genu in favoarea unei alimentatii mai sanatoase.Stiu ca un regim alimentar se bazeaza pe fructe, legume si carne de pui, peste sau vita dar as vrea sa stiu mai exact cam ce as putea sa imi fac de mancare.Si cand zic mancare, ma refer la mancare gatita, nu salata de fructe, salata normala, etc happy Spre exemplu stiu ca pot sa mananc supa de legume, carne la gratar si cam atat.Alte idei? Mentionez ca nu vreau un regim alimentar strict pentru ca as fi gasit imediat pe google, dar nu ma simt in stare sa il tin cap-coada big grin!

Răspuns Câştigător
| AndyNyappy5 a răspuns:

Hey daca tu esti in poza mie nu mi se pare ca esti deloc plinuta! pai si eu am aceiasi problema si uite cam ce vreau sa fac sa scap de acele kg, stiu ca nu am sa-ti dau numai alimente pe care sa le mananci, dar daca te ajuta cu cevabig grin
1. cand ma trezesc beau pe stomacul gol o cana mare cu apa rece. nu imediat, cu inghitituri mici, dar sa o beau.
2. nu mai manca dupa ora 7-8. daca esti la liceu e mai greu, adica eu vin la 7 acasa si sunt lesinata de foame, dar mananca ceva usor, gen o salata mica thinking
3. bananele sunt o sursa buna de potasiu, dar au destule kcal, nu mai stiu unde am citit sa nu le mananci dupa 12raised eyebrows eu nu mai mananc dupa ora 8 si cred ca nu are ce rau sa-mi faca
4.sunt sigura ca stii ca trebuie sa bei 2 l de apa pe zi... ei bine iti mai zic si eu odata: bea multa apa, 1, 5 l minim! ai sa vezi ca elimini toxinele si abdomenul se face mai plat =p~ eventual poti stoarce si putina lamaie in apa [plata!], stiu ca la inceput o sa-ti para un gust ciudat, mie si acum mi se pare la fel, dar scade pofta de mancare si grabeste arderea grasimilor
5. inlocuieste painea alba cu cea neagra sau graham, e mai sanatoasa si chiar are un gust diferit, adica mie asa mi se pare.
6. mananca putin si de multe ori pe zi. daca nu mananci te ingrasi mai rau, pentru ca stai toata ziua nemancata si organismul intra in criza, si atunci cand o sa mananci si tu odata pe zi, absolut totul va fi absorbit de organism, asta insemnand mai multa grasime! 4-5 mese pe zi, cu putina mancare o sa te ajutehappy
7. fa sport, 30-45 de minute pe zi. mergi pe jos pana la scoala, daca stai la etaj foloseste scarile, nu liftul, mergi sa iei paine etc. chestii maruntehee hee.
8. asa ca alimente, mananca legume si peste la abur. poate la inceput o sa ti se para ciudat, nici mie nu mi-a placut, dar mi-a zis tata ca japonezii asa mananca si de atunci incep sa ma obisnuiesclaughing. dispar toxinele si pe langa faptul ca e foarte sanatos, nu ingrasa mai deloc. uite ce mananc eu la abur: o bucatica de peste [ nu ma intreba de care, ca nu stiu sa-ti zic, ce cumpara mamabig grin], cu legume: morcovi, brocoli[ aici imi tin respiratia si ii dau pe gat, mie nici acum nu-mi plac chestiile astea, dar ce sa facsad ], poate si putin porumb ocazional. si daca storci putina lamaie peste, o sa fie mai bun.happy
cam atat pot sa. ti zic... sper sa reusesti:* bafta!

3 răspunsuri:
| SunnyFlame a răspuns:

Poi pentru inceput daca vrei sa ti regim ar trebui sa inlocuiesti painea alba cu cea neagra. si nu e neaparat sa mananci doar nujt ce carnuri sau ce ai zis tu acolo poti sa mananci si ce mancai inainte dar mia putin. si doar de 3 ori pe zi.si fa mult sport si fara dulciuri! Funda? plzz

| Ang3l_9631 a răspuns:

Eu iti zic un lucru nu conteaza daca ti regim sau nu, conteaza cata miscare faci si cate exerciti. Sper ca te-am ajutat spor la slabit

| Simonikk a răspuns:

BUNA! pai ar trebui sa incepi sa bei un ceai vrede odata pe zi!