| Mariaaaaaaa07 a întrebat:

Bunăăă! Imi puteti zice cum sa fac ciorba de burta fara os, pas cu pas? Nu gasesc reteta pe net care sa fie ok...

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu va avea nici un gust doar de la burta de vita, prefiarta sau nu.

„Temelia acestei ciorbe o constituie oasele de vita. Ele dau gustul si consistenta lipicioasa si cremoasa. Am ales capete de oase (epifize) cu tot cu capsula articulara si cu sita aferenta. Fara ele nu exista ciorba de burta! Am facut in trecut greseala de a pune la fiert si rondele de rasol (foarte carnoase) iar rezultatul a fost supa clara de vita! Au deturnat complet gustul original al ciorbei de burta. Deci… fara carne! Oasele sunt suficiente".

| darrio2007 a răspuns:

P.S. De-asta nici nu gasesti reteta de ciorba de burta fara os.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ciorba de burta ca orice ciorba de burta. Nu exista ciorba de burta cu os!
Uite reteta: https://jamilacuisine.ro/ciorba-de-burta-reteta-video/
Si daca folosesti rasol cu os tot asa se face ca si fara os. Doar ca eu am mancat la viata mea multi litri de ciorba de burta si n-am gasit nicaieri os!

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Se pune la fiert un os de vita.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Cine fierbe burta proaspata pune un os. Astazi se gaseste, in magazin, doar burta prefiarta. Nu este necesar osul. Altii pastreaza zeama de oase si o folosesc. Ideea era (am scris-o si eu in raspuns) ca facuta cu oase sau fara, tot la fel se face.

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Burta prefiarta nu mai are pic de grasime. Nici gust. Eu folosesc os la orice tip de burta. Prefiarta sau nu.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

E! Fiecare cu reteta lui, dar fata vroia fara os.

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Ok. Oricum nu va avea nici un gust fara os. Sa ai o dupa amiaza placuta!

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Multumesc, asemenea! Dar zi placuta poate fi asta cand n-ai voie decat pana la alimentara! Vai si amar!

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Asa e. Greu!

| Serb_Alexandrina_1968 a răspuns:

Maria eu nu am facut ciorba de burta cu os niciodata, si pot sa spun ca am fost complimentata pentru gust.Fierbe burta cu legume, ceapa, morcov, telina, toate intregi, potriveste de gust cu ce vrei tu, doar sare sau cub de vita,sau vegeta.O lasi sa fiarba cat pot sa o patrunzi cu furculita, nu mai mult, daca este bucata, o scoti din supa, o lasi la la racit si o tai feliute, scoti si legumele binenteles nu le lasi acolo, supa o strecori, fiindca mai pot ramane legume intregi, apoi pui putin otet, intr-un castron destul de marisor pui smantana, o lingura de faina si galbenusuri(daca vrei, eu nu pun, din cauza ficatului, nu le suport)le amesteci bine pe toate aste cu telul, dupa care incepi sa pui din supa in care ai fiert burta, si in care ai pus putin otet, ca sa nu ai surprise sa se taie la fiert, cate un polonic si amesteci, pana toata chestia din castron ajunge la o temperatura asemanatoare cu cea din oala, adica sa fie fierbinte, dupa care o versi inapoi in oala, peste ce a mai ramas din supa, o pui la un foc moderat si ai grija sa amesteci mai tot timpul pana da putin in fiert, pui si burta feliata, putin usturoi, eu pun si gogosar acru cubulete, si ca un tips, separat intr o cratita pune un morcov la prajit in ulei si vei vedea ca devine portocaliu uleiul, ei... asta ii da o fata frumoasa la ciorbica... Sper sa ti fie de ajutor si nu te am bagat in ceata, succes? Pofta buna