Întrebare recomandată | Andreea7000 a întrebat:

Ca proasta m-am așezat din greșeală pe o banca vopsita proaspat iar blugii mei negrii s-au pătat cu vopsea verde. Se mai poate curata? Daca da, cum?
Am cautat pe net si am găsit pentru mai multe tipuri de vopsea, dar nu știu care este cea de pe banca. Pareri?

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă n-ar merge cu diluantul, eu aș lua mai multe vopsele și m-aș juca în voie, să nu mai fie doar o simplă pereche de blugi, ci o operă de artă. big grin

Dar și acoperirea părților colorate cu un colaj textil e o variantă.

| Andreea7000 explică (pentru NOname):

Ar fi dubios dupa parerea mea sa am un colaj textil fix pe fund? dar o sa ma gândesc la partea cu vopsitul. Trebuie anunite vopsele?

| NOname a răspuns (pentru Andreea7000):

Există și vopsele textile, dar la treaba asta aș folosi mai degrabă vopsele acrilice amestecate cu puțin glet, pentru textură și rezistență, asta ca să obțin efectul dramatic și aș crea ceva abstract. Cu pensulații mari, mici, cu stropi, chestii. Ai putea să lași și urme de palme fix pe fund, ar fi haios. Ideea e să nu te temi și să improvizezi in voie. Gândește-te, că n-ai ce să pierzi și ori îi arunci, ori îi transformi in ceva unicat și mișto. Baftă!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În locul tău, aș încerca să-i curăț cu diluant. Găsești la 0, 9 l și la 0, 5 l (costă aprox 10 lei). Iei niște mănuși menajere (nu lucra fără protecție), se toarnă într-un recipient de plastic niște diluant, înmoi o bucată de material (mai aspră) în diluant și începi să freci locul cu pricina, dar nu foarte insistent încât să îți rupi blugii. La nevoie, schimbi diluantul din recipient, fiindcă se va amesteca cu vopseaua.
Diluant poți găsi de vânzare în magazinele unde se vând de obicei chimicale, vopsele, lavabilă, amorsă, lac de lemn etc. (ex. Dedeman, Leroy Merlin).
Dacă poți, roagă-l și pe lucrătorul comercial să îți dea un sfat. S-ar putea să aibă alte soluții/idei.
NU folosi CLOR! Îi decolorezi...

| kar1GaNNN a răspuns:

Încearcă cu diluant, daca nu iese inseamna ca asa vor rămâne.

| Andreea7000 explică (pentru kar1GaNNN):

Si de unde iau diluantul? Exista unul special pentru haine?

| Victoria18 a răspuns:

E bine ca e proaspata pe blugi. Prima data ii tii 3-4 ore la inmuiat in apa fiarta cu clor. S-a racit apa, s-a facut foarte rece pui alta in tot acest timp. Dupa iei o caramida de BCA micuta(o bucatica) si cu apa fiarta(suportabila la maini) si clor freci incet blugii cu caramida. Aia e buna si pentru cerneala de pe maini, carioca, pix, marker, etc.

| Andreea7000 explică (pentru Victoria18):

Nu e proaspătă pe blugi, a fost proaspătă pe banca. Dar dacă folosesc clor nu o sa se decoloreze blugii, mai ales fiind negrii?

| suntserios a răspuns (pentru Andreea7000):

Logic ca iti distrugi blugii daca dai cu clor sau diluant. Poti sa ii arunci, e mai simplu, ca vopseaua nu mai iese

| Victoria18 a răspuns (pentru Andreea7000):

Pe bune?! Mama spăla cu clor inclusiv haine colorate si nu se intampla nimic. Ce ai?

| Andreea7000 explică (pentru Victoria18):

Exista anumite haine care nu se decoloreaza la clor. Dar majoritatea da.

| JeanBmB a răspuns:

Fi atenta. Amesteca putina pasta de dinti cu diluant si freaca bine. Iti garantez cu siguranta ca se va lua vopseaua. Daca freci cu o perie "mai tare" bine, bine. se duce vopseaua.

| Andreea7000 explică (pentru JeanBmB):

O sa incerc. Mulțumesc!

| Alllexandraaaaa a răspuns:

Bilka,Spor,Praktiker,Savana,Evrika...