| anonim_4396 a întrebat:

Cand amesteci ceva (de exemplu oua si lapte) trebuie sa amesteci doar intr-o parte? Am auzit ca se taie daca amesteci in ambele parti.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Regula este sa amesteci /bati doar intr-un sens maioneza, spuma de oua si alte compozitii cae se "umfla" cu aer.
Pentru amestecuri simple (creme, sucuri etc.) in care nu este nevoie de aer in compozitie, amestecul se poate face in orice directie.

| Violleta2022 a răspuns:

Se taie doar maioneza (oua cu ulei).
La alte amestecuri cu oua, lapte, apa, vegetale, carne, nu se taie nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu stiam ca numai maioneza se taie daca amesteci in ambele sensuri.

| MadRaven a răspuns:

Se taie doar maioneza și albușul de ou, din câte știu eu.
În rest, poți să amesteci liniștit/ă în câte sensuri vrei, că n-are ce să se întâmple.

| dmz123 a răspuns:

Doar maioneza se taie