| 1hellotpu1 a întrebat:

Cand ma trezesc, mi se infunda ori o ureche, ori alta. Asta se intampla de fiecare data cand ma pun la somn si as dori sa gasesc ceva de la voi.Pot sa dau detalii in comentarii, daca este nevoie

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu exagera!
Și ce-i dacă iti trebuie declaratie? Nu știi să o completezi?
Specifici motivul și ai drumul liber. Politia nu zice nimic! Nici măcar nu o vei întâlni. Dar tu iti faci datoria, scrii numele spitalului, traseul dus/intors și intervalul de timp, de la ora X la ora Y (cu aproximatie, măcar)
Dacă e din cauza cerumenului, nu îți băga ulei in ureche!
Poți pune câteva picături de apă oxigenată, de câteva ori pe zi, dacă vrei să se înmoaie ceara (stând in pozitia culcat și masând ușor zona din jurul urechii). Te va gâdili grozav, iar pe moment nu vei auzi nimic (e ceva normal, nu te speria). Odată ridicat in picioare, urechea se va desfunda.

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate că ai un dop de ceară (cerumen) în urechi. Când dormi, de exemplu, pe o parte, ori pe alta, substanta se acumulează la nivelul conductului auditiv si acoperă (obstruează) parțial canalul auditiv. Te poți duce la un ORL-ist, iar dacă ai ceară, și nu altceva, se rezolvă prin aspirare auriculară.E un lucru minor...

| 1hellotpu1 explică (pentru floresdemayo):

Mersi, dar acum nu pot merge la doctor din cauza ca o sa am nevoie de o declaratie pe propria raspundere cand plec de acasa. Poate cu ulei o sa mearga?

| floresdemayo a răspuns (pentru 1hellotpu1):

Nu exagera!
Și ce-i dacă iti trebuie declaratie? Nu știi să o completezi?
Specifici motivul și ai drumul liber. Politia nu zice nimic! Nici măcar nu o vei întâlni. Dar tu iti faci datoria, scrii numele spitalului, traseul dus/intors și intervalul de timp, de la ora X la ora Y (cu aproximatie, măcar)
Dacă e din cauza cerumenului, nu îți băga ulei in ureche!
Poți pune câteva picături de apă oxigenată, de câteva ori pe zi, dacă vrei să se înmoaie ceara (stând in pozitia culcat și masând ușor zona din jurul urechii). Te va gâdili grozav, iar pe moment nu vei auzi nimic (e ceva normal, nu te speria). Odată ridicat in picioare, urechea se va desfunda.