| Henrypericolpublic a întrebat:

Care credeti ca este cel mai potrivit numar de rpm la spalarea hainelor?
Eu obisnuiam sa folosesc 600 si 1000 rpm.
Nu vreau sa stric masina de spalat si imi e teama ca la videze mari se va strica.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acele rotatii de care spui sunt pentru stoarcere, nu au treaba cu programul de spalare. Cu cat turatia este mai mare cu atat se vor stoarce mai bine.

| sierra1 a răspuns:

- la centrifugare dacă vrei haine ude, pune 600 dacă nu, pune 1000
- mașină veche: dacă vrei să crape repede, pune 1000 dacă nu, 600

| mihai69 a răspuns:

Mașina de spălat e făcută să reziste la oricare dintre setările posibile.
Iar turația de stoarcere (că doar nu spală la 1000 rpm!) e de obicei presetată pe programul ales. Tu poți cel mult să o scazi, nu să o crești față de valoarea implicită (presetată).
Deci cel mai bine e să o folosești așa cum știe ea să meargă în funcție de programul pe care îl selectezi tu.

| alina2k18 a răspuns:

Nu, nu se strica daca bagi 1000, a mea are max 1200.
Depinde de haine si cat de usor le vrei calcate dupa - daca necesita calcare.
Pentru haine baga un max 600-800 ca sa nu scoti tricourile, camasile, blugii mega botiti si sifonati.
Rufe - Lenjerii de pat, prosoape in general astea mari si greuțe poti da 1000rpm.
Eu am programe deja definite, in general dupa alea ma ghidez, de ex la astea de iarna [ flanelute, pulovere, lucruri tricotate - 600rpm ].

| Digikey a răspuns:

666rpm.Cica ar fi magic.

| Naavin a răspuns:

Bunaaa! Nu ai de ce sa iti faci griji, nu se strica. Ce masina de spalat ai? Daca ai una inteligenta cu siguranta va da un cod de eroare daca nu poate centrifuga care dupa ce aranjezi hainele in cuva sau dupa ce mai scoti din ele va disparea. Eu am un LG foarte bun, uite cum spal eu, nu conteaza masina:
-respect intotdeauna eticheta hainelor legat de temperatura. Nu am haine care se lasa, nici haine albe deci le spal toate la un loc
-prosoapele le spal separat o data la 2 zile la un program de 95 de grade, cel mai lung program
Centrifugarea:
-plapume, perne, paturi, articole foarte grele si multe perne cu pene in ele, covoare mari si salopete la 400 rpm.
-paturi mai putin grele, geci, covorase de baie, prosoape de baie sau de bucatarie, halate de baie, la 800 rpm
-articole zilnice, tricouri, pantaloni, bluze, pullovere, articole care vreau sa se usuce rapid, geci subtiri, perdele la 1200 rpm.
Nu ai de ce sa te temi, ce masina de spalat ai? Daca speli mereu la viteze joase atunci hainele nu se storc bine, dureaza mult sa le usuci.
Sper ca te-am ajutat!