Care e cea mai buna metoda de a vopsi ouale de Paste?

Astăzi se vopsesc ouăle de Paşte. Există mai multe moduri de pregatire a acestora în funcţie de timp şi de preferinţe. Iată!

Pregatirea ouălor

Se începe prin alegerea ouălor proaspete, spalarea în apă călduta şi ştergerea cu o cârpă curată. Se pot curăţa şi cu puţin alcool sau spirt.

Ştiţi cum se pot verifica pentru a vă da seama dacă sunt proaspete?

 O primă modalitate ar fi scufundarea oului  în apă. Cel proaspăt rămâne la fundul apei, cel care are până în 10 zile stă între fund şi suprafaţă iar dacă este vechi se ridică deasupra.

Un ou proaspăt de cele mai multe ori are coaja transparentă iar cel vechi o are mată.

 Dacă le folosiţi pentru gătit este bine să le spargeţi într-un vas separat pentru a vedea dacă sunt bune sau nu. La oul vechi gălbenuşul se împrăştie şi albuşul se desparte de gălbenuş.

 Puneti oul lângă ureche şi mişcă-l  uşor. În cazul în care auziţi că se deplasează conţinutul atunci înseamnă că oul este destul de vechi.

Fierberea

Când fierbem ouă este indicat să adăugăm în apă şi puţină sare sau oţet pentru a ajuta la coagularea albuşului de ou.

Sfaturi, trucuri si metode clasice de vopsire

Ouăle pot fi vopsite în mai multe feluri. Metodele bătrâneşti sunt încă folosite de gospodine în bucătărie.

 De exemplu pentru a obţine culoarea roşie se fierbea rădăcina de roibă.

Pentru galben folosiţi coaja de portocală, morcovi sau chimen.

Se pot pune pe ouă frunze de pătrunjel sau mărar şi se înfăşoară oul în ciorap.

Cafeaua oferă o nuanţă maronie ouălor şi pentru obţinerea acesteia se fierb 6-7 linguri de cafea într-un vas mai mare. Se pun ouăle, se fierb aproximativ 10 minute. În funcţie de cât le ţineţi în apa, acestea se colorează mai mult.

 Pentru albastru se folosesc frunze de varză roşie iar pentru verde frunze verzi (de la spanac sau urzici).  Varza roşie se toacă mărunt şi se pune la fiert într-un vas cu 1,5 l de apă şi 2 linguri de oţet. Se ţine pe foc pentru 20 de minute şi apoi se pun ouăle care se lasă câteva ore în această zeamă albăstruie. Dacă fierbeţi ouăle împreună cu varza se poate să nu se prindă uniform culoarea.

 Pentru modele desenaţi cu un creion cerat şi desenele vor rămâne albe după vopsire.

Luciul îl obţineţi dacă veţi şterge ouăle cu o cârpă înmuită în puţin ulei.

Vopsea artificiala

 Daca veţi folosi o vopsea artificială nu este indicat să fierbeţi ouăle direct în ea pentru că substanţele chimice pot afecta chiar şi gălbenuşurile.

Ce metode inedite mai cunoaşteţi?

by

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Le fierbi si le pui fiebinti in vopsea cu putin otet si le lasi 30 min. Le ungi cu slanina sa luceasca!

| arrriadna a răspuns:

Salut. Mie imi place foarte tare o varianta. toxica pentru coaja. Vopseaua tipografica laughing Se vindeau la coltzul strazii pliculetze cu asa ceva si imi placeau ca ieseau f frumoase. Ouale fierte, aproape racite, palmele colorate, ouale "masate" in vopsea si lasate musai 2 zile la uscat. Lucioase, frumoase, o bucurie. Cu mainile e chinul mare fiindca cerneala tipografica iese doar cu acetona sad. Un neajuns care merita. Nu imi plac vopselele in care trebuie sa scufund ouale. Mi s-a intamplat adesea sa vad urme de colorant pe albus, in cazul oualelor crapate si nu mi-a placut deloc.

| Tourniquet a răspuns:

Super love struck Multumim kiss

| April23 a răspuns:

Dupa parerea mea vopsirea cu coji de ceapa e cea mai naturala si frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu acuarele laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ruj.

| kaTTsu a răspuns:

Le dam cu trafalet

| Aero_2277 a răspuns:

Yoany98 invata intai sa scrii si dupa aia posteaza. se scrie abtibilduri si nu cum ai scris tu

| Blanketation a răspuns:

Mie imi place sa le pictez singura, cu tempera. Asa pot sa fac orice model vreau. Merg si actzibildurile...