| debbyryan2001 a întrebat:

Care e o reteta de pentru chec?

Răspuns Câştigător
| cornel a răspuns:

Ingrediente:

250 gr zahar, 5 linguri apa, 4 oua, 1 praf de sare, 5 linguri de ulei, 200 gr faina, o lingura (15 gr) cacao, zahar vanilat si nuca de cocos pentru presarat peste chec

Mod de preparare:

Se separa albusurile de galbenusuri. Albusurile se bat spuma cu un praf de sare. Separat se face un sirop din 250 gr zahar si 5 linguri de apa si se da in clocot. Siropul asa fierbinte se toarna treptat peste albusurile batute spuma, amestecandu-se continuu. Se adauga galbenusurile unul cite unul, apoi cele 5 linguri de ulei ( una cite una) si faina in ploaie. Se toarna in forma de chec ( daca se foloseste hartie de copt, direct, daca nu, se unge forma si se presara cu faina sau cacao). Se adauga umplutura data prin faina. Intr-un bol se amesteca 1 lingura de cacao cu putina apa si se toarna peste chec. Se baga la cuptor (care trebuie sa fie deja incalzit la 150 grade) si se coace pentru 40 de minute, pana cind o scobitoare introdusa in mijlocul checului iese curata. Cind este gata, se presara cu zahar vanilat si nuca de cocoshappy

2 răspunsuri:
| alexandru14 a răspuns:

Uite, iti poate fi de ajutor siteul asta cu retete pentru tot felul de checuri:
http://gastronomie.ele.ro/Checuri_--rc193.html

| alexandru14 a răspuns:

Nu inteleg de ce am stupid, nefolositor. si amuzant!?laughing