| gemeni6226 a întrebat:

Care este deosebirea dintre caltabos si lebarvursti?

5 răspunsuri:
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Nu sunt 100% sigura. Dar din câte știu la caltaboș se pune cartea tocata, ca la sarmale, la lebarvrusti se pune carnea pasata / gen pateu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

In lebar se baga porcul fara adaosuri gen orez. Lebarul se mananca cu paine in timp ce caltabosul se mananca fara paine recomandabil. Eventual cu nitica mamaliguta.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da, ai dreptate. ("se pune carnea* tocată" scuzați greșeala).

| gemeni6226 explică (pentru Meme10Memu):

Apoi eu sunt din ardeal si stiu ce e caltabosul ca de fiecare data cand se taie porc soacra mea a facut si caltabos cu ficat si caltabos cu sange mie a doua barianta imi place cel mai mult e nespus de gustots.Si la noi sigur se pun condimente si orez si de ce sa nu mancam cu paine? il frigem si il mincam cu paine dar lebarvursi nu am mincat in viata mea doar acus 2 zile ca am fost servita si nu zic ca e rau doar am fost curioasa totusi din ce este.

| Meme10Memu a răspuns (pentru gemeni6226):

E pacat sa mananci sange.