| SilentRain a întrebat:

Care este diferenta dintre ciorba si supa? thinking

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Supa e apă chioară, ciorba este o apă care vede bine.

| Drimmero a răspuns:

Supa nu are bors, iar ciorba are si e mai complexa.

| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand in supa legumele se pun intregi, apoi se scot, culoarea fiind data de acestea.
In ciorba legumele se taie cubulete si lasa acolo.
Supa este limpede.
Ciorba se acreste cu zeama de varza /lamaie/ otet /bors, dupa preferinte, iar gustul /culoarea este data de legume / carne.
In supa se poate pune taitei sau galuste.
Si in ciorba tot asa, dar si cartofi.
cam asta ar fi!

| OldSoul a răspuns:

Ciorba (Sandu Ciorba) e un manlist.
Iar supa-i mancare.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ciorba are mai multe ingrediente random si e acrita cu bors, otet, toate alea.

| DeathIncarnate a răspuns:

Ciorba are borș, iar supa nulaughing

| QElenaBoghiu a răspuns:

Ciorba conține carne, cartofi etc.

iar supa este simplă.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Ciorba se acreste cu bors, zeama de lamaie, zeama de varza etc. Supa este dulce.

| IonutCG90 a răspuns:

~Supa de regulă în cultura românească(și o consider justă) este zeama unor legume&mai știu eu ce, fierte, sau oricum bine tocate mărunt. Ciorba este ceva ce se taie mai mari si se mananca mai mari, si compozitia zemei este deja mai groasă.