| EllaDSM a întrebat:

Care este diferenta intre tocana de cartofi si mancarea de cartofi si care este denumirea corecta? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

O mancare din/cu cartofi poate fi orice: supa, ciorba, tocanita, musaca, piure, etc.
La ce te referi cand intrebi denumirea corecta?

| EllaDSM explică (pentru Vântulalb):

Cineva mi-a spus ca, preparatul cu o ceapa calita, multi cartofi si sos, se numeste tocana de cartofi ci, nu mancare de cartofi cum am denumit o.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt peste 20 de feluri de mancare de cartofi si in functie de cum se pregatesc /gatesc cartofii si de ingredientele folosite alaturid e cartofi, gantindu-se pe foc sau in cuptor, poarta nume diferite:
- tocana de cartofi
- mancare de cartofi
- iahnie de cartofi
- salata de cartofi
- cartofi la cuptor cu sos de rosii
- cartofi la cuptor fara sos, doar cu rozmarin si ulei de masline samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici un site foarte bun, care explica retetele pas cu pas, unele chiar avand filmare video.

Aici poti vedea multe mancaruri cu cartofi si modul cum sunt pregatiti si numiti:

https://jamilacuisine.ro/? s=cartofi

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu zic că mancarea de cartofi e un termen general, adică contine un procent cat mai mare de cartofi, in comparatie cu restul ingredientelor.

| Frank51 a răspuns:

Ambele variante sunt greșite.

Varianta corectă este gulașwinking

| EllaDSM explică (pentru Frank51):

As spune totusi ca, denumirea e si in functie de zona?