| wannabe a întrebat:

Care este in medie durata de viata a unei masini de spalat automata (Whirpool)? (cu alte cuvinte, cat dureaza pana cand masina de spalat noua se defecteaza cu o frecventa de uzura obisnuita) Doresc ca raspunsurile sa vina din propria voastra experienta sau din studii. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Am un de 8 ani si functioneza la parametri normali. Fara reparatii.
Uneori spal si 2 masini pe zi, dar nu mai putin de 2 -3 ori pe saptamna pentru 2-3 persoane.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Am o masina de spalat Arctic de 12 ani. Nu am avut probleme cu ea.

| sierra1 a răspuns:

In acte scrie : șase

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din propria experienta. cam 7-8 ani. Chiar mai muult.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Macar vreo 10 ani. Faptul ca e Whirlpool sau LG sau Beko e irelevant. Daca vrei ceva sa lasi mostenire, iei Miele.

| cristimihailov a răspuns:

In functie de noroc. In cazul unor vecini, masina de spalat whirpool este cu ei de peste 15 ani.

| xerxes1 a răspuns:

Daca nu o folosesti poate sa tina 20 de ani pana cand imbatranesc garniturile.

| Crackman a răspuns:

Price produs are la cumparare o garantie.
Garantia reprezinta durata de viata a unui produs in momentul de utilizare normala spre mare.
Dupa ce dispare garantia, cat mai tine produsul este norocul celui care il foloseste.
Acum sa spun cinstit undeva intre 3 si 5 ani.

| Yuoia a răspuns:

Eu am schimbat o masina Whirpool dupa 25 de ani (da, 25) si inca mergea bine. Mi-a luat-o cineva care a vazut ca merge bine. Am schimbat-o pentru ca unde ma mutasem nu mai incapea si am luat una cu incarcare verticala.
Acum, nu bag mana in foc ca se mai fac ca la inceput. Dar tot sunt cele mai bune.

| Raizen07 a răspuns:

De obicei la 1 an după ce expira garanția! Exista și cazuri mai fericite...

| s4mxr a răspuns:

Am o masina de spalat Whirpool din ianuarie 1998, deci de peste 22 de ani. Nu a avut nicio defectiune. Functioneaza impecabil, folosita in medie de doua ori pe saptamana.