| DaciaRomania a întrebat:

Care este sosul preferat când gătiți paste?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Călesc 2 cepe de mărime medie, sau una mare, in puțin ulei (poate fi de măsline, dar nu neapărat).
Si foarte important, adaug de la început 2 foi de dafin și niște busuioc uscat sau proaspăt.
Când e sticloasa, adaug și 2 căței de usturoi, maruntiti, si 1 lingura de pasta de ardei rosu, făcută în casa, daca am.
Mestec încontinuu, si imediat adaug sosul tomat, minim 500ml.
Adaug niște curry, mai potrivesc de sare, piper și dacă e nevoie, busuioc.

Las sa fiarbă pana începe sa scadă, iar apoi amestec 2 linguri mici de faina cu puțin sos, si incorporez "liantul" in sos.

Daca pasta de roșii e acra, se poate adăuga 1 varf de linguriță de zahar pe la jumătatea preparării.

Merge de minune la cartofi prăjiți, paste, piure, orez, sau... Amestecat cu carne tocata gătită la tigaie.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu imi plac deloc pastele, te am dezamagit nu-i asa?

| carevaescu a răspuns:

De rosii, cu busuioc.