| Cosmin483 a întrebat:

Cat praf de copt se pune la un blat de tort de 12 ouă? Un plic sau cât?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Un plic de praf de copt se pune la 500 g faina. Deci conteaza cata faina pui nu cate oua pui. Si praful de copt amesteca-l inainte cu faina. Nu stiu de ce toata lumea il stinge cu otet cand pe pachet scrie clar sa nu faci asta.
Si nu e nevoie neaparata de praf de copt. Daca bati albusurile spuma tare si apoi incorporezi foarte usor celelalte ingrediente ca sa nu spargi bulele de aer, va creste foarte bine blatul. Dar daca nu ai batut bine albusurile, nu ai amestecat foarte atent sau nu ai un cuptor bun, mai bine pui si praf de copt

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca vrei sa-ti iasa drept la partea de sus, nu pune. Iti va iesi bombat cu praf de copt.

| sierra1 a răspuns:

și juma de plic (substanță uscată DROJDIE) ajunge. sau un cubuleț "freș"

| ancaval a răspuns:

1 plic.

| ancaval a răspuns:

În foarte puține cazuri iese blatul "bombat". Și dacă ar ieși, ce? Oricum pui cremă/frișcă.
Dacă nu pui praf de copt, nu crește, e turtit, arată aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 plic. Dar eu as pune 1 plic jumate

| Briannaa12 a răspuns:

Bună! Depinde ce gramaj are plicul. La 12 oua ar cam trebui 20-24 g praf de copt.

| sierra1 a răspuns (pentru Briannaa12):

Cu 4 plicuri, sare blatul in aer!

| Cosmin483 explică (pentru sierra1):

Un plic are 10 grame

| Briannaa12 a răspuns (pentru sierra1):

Doua plicuri sunt 20 g.

| sierra1 a răspuns (pentru Cosmin483):

Praful de copt da, mă gândeam (recomandam) la drojdie...