| andy14 a întrebat:

Cat timp reziata carnea de pui înafara frigiderului? Am fost aseara la cumparaturi si am cumparat piept de pui si niște oua pentru a le gati insa din cauza oboseli am adormit si am uitat carnea si ouăle pe masa. Oare mai sunt bune sau sunt alterate?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat de cald ai avut in casa!
Miroase-o si te convingi singur.

| Adry05 a răspuns:

Vezi si daca are vreun miros aiurea, daca nu, poti s-o consumi.

| ziftode a răspuns:

Ouale, daca sunt intregi (fara crapaturi sau scurgeri), pot sta si zile in afara frigiderului
carnea de pui, eu personal as fierbe-o foarte, foarte bine inainte de folosire
daca nu miroase, oricum nu are nimic, dar asa, ca sa fii sigura!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca trebuie sa gatesti puiu ala f bine, la peste 72 grade in interior si sa fie facut inauntru. Bacteriile la pui crud se inmultesc f repede daca il tii la caldura.

| croissant a răspuns:

Stai linistit sunt bune atata timp cat nu au un miros urat