| Sara2 a întrebat:

Cate calorii are o shaorma?

10 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Destul de multe depinde si de cantitatile existente in interior.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calorii exista in tot ce vrei sa mananci
eu va zic sa nu va mai prostiti atata cu chestia asta parerea mea este daca iti place ceva si iti merge bine de ce sa nu o mananci nu in exces, sunt persoane care se ingrasa si cand beau apa pentru ca asa este organismul lor

| Eidriana a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca nu e asa cum spui tu. Da, exista calorii in orice, dar ai nevoie doar de un anumit numar de calorii ca sa ramai la greutatea normala. De exemplu, eu daca duc o viata sedentara as putea manca 1300 de calorii intr-o zi. Daca mananc o shaorma de 1200 atunci mai mananc un fruct si gata. Ca norocu ca mai fac si sport si mai elimin vreo 300 la sala. Dar problemele vin si de la lipsa proteinelor din mancare. Daca nu mananci lactate si carne alba, bagi multe grasimi in tine, normal ca te ingrasi.
Si e o prostie sa crezi ca oamenii se ingrasa de la apa. Organismnul trebuie sa fie hidratat, si de aceea pun pe ei. E recomandat 2 l pe zi. Din moment ce faci asta multe probleme dispar.
Obezitatea e o boala si odata cu ea vin si alte probleme: diabet, hipertensiune, probleme cardiace. E bine sa te mentii in parametrii normali. IMC sa fie intre 18.5 si 25. Chiar daca nu ai 50 de kg ca la 20 de ani, ar fi bine sa ai macar 60-65 la 60 ca sa nu ajungi sa depinzi de alte persoane ca sa te dai jos din pat.
Deci nu e bine sa mananci toate prostiile.
Ah, p.s. sa stii ca nu e genetica obezitatea. Daca si tu si mama sunteti obezi e din cauza modului cum mancati. Chiar daca nu mai stai cu ea ai invatat ca doar ce gateste ea e bun si in consecinta asa ai si ramas (nu o lua personal, ci ca exemplu).

| iulia18 a răspuns:

Are foarte multe si este supranumita ''bomba calorica'', deci incearca sa o eviti cat mai mult posibil chiar daca iti place pentru ca azi una, maine inca una si uite asa se aduna caloriile si ne transformam noi in bombe calorice!

| sushi a răspuns:

168g: ~429kcal
500gsadshaorma medie) ~1190

O shaorma medie are in jur de 500g si contine:
Lipie - 67 grame
Piept de pui file, fara piele - 100 grame
Cartofi prajiti - 100 grame
Varza - 30 grame
Rosii - 30 grame
Castraveti - 25 grame
Ceapa noua - 10 grame
Mujdei usturoi - 40 grame
Maioneza - 40 grame
Ketchup - 40 grame

Daca vrei neaparat o shaorma, poti taia din alimente si asa reduci destul de mult caloriile. De exemplu, daca iei doar lipia 90kcal, 100g rosii, varza si castraveti 35kcal, 50g cartofi prajiti 210kcal (la care eu iti recomand sa renunti) si 100g pui 110kcal. Poti incerca fara cartofi prajiti si doar cu ketchup 40g 40kcal.
In total, aceasta shaorma(cea fara cartofi prajiti) ar avea 275kcal.

Ceea ce e chiar dietetic!

| ioncosti a răspuns:

Valori Nutritive

*CZE%Valori pentru 100 g
12%Calorii 238kcal
23%Grăsimi 14.4g
0%Grăsimi saturate 0g
Grăsimi polinesaturate 0g
Grăsimi mononesaturate 0g
Colesterol 0mg
0%Sodiu 0mg
8%Carbohidraţi 18.9g
6%Fibre 1.7g
0%Zaharuri 0g
9%Proteine 8.2g
-Vitamine
-Minerale
-Altele
* Valori calculate pentru un necesar de 2000 kcal pe zi.
Slabute.ro
Calorii
Grăsimi
Carbo
Proteine
Vitamine
Minerale
Altele
Densitate calorică

2.4
Medie

Distribuţie calorii pe nutrienţi

■ - Proteine
■ - Grăsimi
■ - Carbohidraţi

| adinam a răspuns:

Din cate stiu eu 238kcal/o bucata de 500g

| AncutaM a răspuns (pentru adinam):

Stiu ca ai raspuns in 2009, insa iti mai vede cineva mesajul si o ia de buna. O shaorma de 500 grame ar avea doar 238 calorii doar daca ar fi facuta din legume :)

Uite aici cate calorii are o saorma de diferite gramaje: http://alecia.ro/cate-calorii-are-o-shaorma

Cu alte cuvinte, o shaorma de ~500 grame (ceea ce mi se pare o shaorma gigant) are in jur de 1000 calorii :)