| SingleForOne a întrebat:

Ce aș putea să gătesc cu, cartofi fierți (în afară de supă, ciorbă, pireu)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-i în tigaie, cu niște unt. La foc mic. Lasă-i până se rumenesc pe margini. Apoi, toarnă peste ei vrei două ouă bătute ca pentru omletă.
După ce ouăle se încheagă scoate totul pe o farfurie. Între timp, să călești (tot în unt) o roșie mare tăiată cubulețe mici. Amesteci totul, dai un praf de sare și unul de piper, după gust, după ce razi puțină brânzică peste.
Mamă-mamă, deja îmi lasă gura apă. N-am mai făcut asta de mult timp. laughing
Poftă bună!

| Vântulalb a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc si eu pentru idee.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Vântulalb):

Cu plăcere. Postarea asta m-a făcut să trec la treabă. Cum se trezește bebele meu, încep să zdrăngăn tigăile. Acum doarme cu soția și nu vreau să le tulbur liniștea. happy

8 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Salata orientala.

| Mopmop a răspuns:

Mousaka. Un strat de cartofi un strat de carne tocata, 4 sau 5 straturi succesive. Si apoi totul la cuptor.

| MValentin a răspuns:

Lasagna cu cartofi, cartofi la gratar cu legume mmm

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Ca un bonus, recomand tuturor ceva delicios, hrănitor și ușor de făcut, din fabuloasa bucătărie turcească: https://m.youtube.com/watch?v=qxZ3qiLHwHk
Este o rețetă de pe YT, exact ca cea tradițională turcească, pe care o mâncam, cândva, în zona Izmirului. Poftă bună! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Da,reteta cu cartofi e super.
Dar cea de pe tube nu chiar.
Daca voi avea ocazia iti pot explica si de ce.