| nukeyly a întrebat:

Ce ciocolata de inalta calitate cunoasteti sau ati gustat?

21 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Roshen,Merci J.D Grosso(de la Lidl).
Toate sunt foarte bune, îmi plac mult.Ti le recomand și ție. Merita.

| darrio2007 a răspuns:

Ciocolata care imi place.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai personal... nu prea stiu care este aia de inalta calitate, probabil daca ne-ai da variante (sa nu parem saraci) ar fi destul de ok, sa avem de unde alege si sa ne dam cu parerea happy

Dar am mancat Milka.

| Februar30 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ce e amuzant? ca n-am zis ca merg la Ikea pentru chiftelute. Merg pentru inghetata si ciocolata big grin

| relian a răspuns:

Lindt ar fi cea mai buna,parerea mea, desi unia spun ca ar fi si altele mai bune, cum este Godiva, dar sincer, am incercat multe si Lindt mi se pare cea mai ok.In rest ce insira unia pe aici milka si alte trotinete laughing alea is pantaloni scurti.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ciocolata belgiana am gustat intr-un mall din Cluj
O ciocolata de calitate porneste undeva de la 10 lei /100 grame..Consumata cu masura!
Un sirop de zahar bine legat, lapte praf, unt gras 80% cacaua poti face o ciocolata de casa!

| NLS a răspuns:

Dintre cele mai pretentioase, am mancat de multe ori Moser Roth.
Si bineinteles, Lindt.

Dar prefer cu toate astea ciocolata de casa, si facuta in casa (sa pot sti si controla cat zahar pun)

| gabicoo a răspuns:

Aia la un leu cinzeci de la Lidl!
laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

Mie aia din prăjiturelele măgura îmi place laughing laughing laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Ciocolata de calitate adica ciocolata adevarata, e aia care are la ingrediente unt de cacao si pudra de cacao (daca e cu cacao si nu e alba). Grasimea din ciocolata trebuie sa fie constituita din unt de cacao nu de ulei de palmier, margarina sau ce mai pun aia de la milka si de la alte brand-uri.
Nu trebuie sa fie neaparat scumpa, uita-te la ingrediente, si sa nu aiba mai mult de 1-2 E-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciocolata de casă făcută de mami. Îi iese mereu...și e de vis.

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

E reteta de pe net cu lapte praf și cacao?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Februar30):

Se face cu lapte praf și cacao, nu știu despre ce rețetă vorbești...dar ea face un sirop, adaugă esențe, apoi îl ia de pe foc și încorporează laptele praf. Desigur are niște secrete, cât fierbi siropul pentru a nu fi fărâmicioasă, cât lapte praf încorporezi (adaugă mai mult decât în rețetă). Are un stil propriu de a o face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heidi mi sa părut cea mai buna, dar cea mai dulce Milka

| badpanda a răspuns:

Perugina.

| nukeyly explică:

Poate fi si sortiment 100% dark_fara zahar~

| Februar30 a răspuns:

Cea de la Ikea mi-a placut. Nu stiu daca e de inalta calitate, dar e buna laughing

| random1620 a răspuns:

Sincer Milka este o ciocolata destul de calitativa si la un pret destul de ieftin. Pe langa asta mai e si ciocolata Merci. Acestea mi s-au parut cele mai bune (din ce am gustat).

| OFQuestions a răspuns:

Lindt.
De placut imi plac multe, dar nu stiu daca Milka la 2.99 lei se incadreaza la "inalta calitate". laughing Imi mai plac si Bounty, Heidi, Kinder, Ritter Sport.
Dar cea mai buna si calitativa ciocolata pe care am incercat-o este Lindt. Aceea simpla, cu lapte si in ambalaj albastru.

| xXxXRazviXxXx a răspuns:

Milka bro

| Alex1208 a răspuns:

Mi-e îmi place Schogetten.