| Bordei_Valentina_Ionel_1953 a întrebat:

Ce consum am pe zi cu urmatoarele: lada frigorifică Zanussi, centrală termică pe lemne de28kw, cuptor cu microunde, un TV Sony brawia, un boiler de 50 l pe curent, 5becuri de40w și o bandă de alergare?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Citeste consumul zilnic pe factura de "Estimare".

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimeni nu-ti poate spune. Consumul este in KWh si depinde cat le folosesti pe fiecare. De exemplu lada o folosesti non-stop, dar TV-ul numai anumite ore. Dar poti face o medie anuala vizualizand factura din decembrie sau ianuarie (nu stiu pe care). Firma de furnizare este obligata sa-ti scrie. Mai simplu: noteaza contorul la ora 0:00 noaptea si apoi fa diferenta pentru aceeasi ora in noaptea viitoare. Oricum, o zi nu se potriveste cu alta.

Răspuns utilizator avertizat