| publicname a întrebat:

Ce este de evitat atunci cand vrei sa mananci sanatos? Care este mai exact mancarea nesanatoasa? Cum sa gatim/mancam cat mai sanatos?

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Grăsimile grele (de porc în special), prăjeli, tocătura, mezelurile, conservele de orice fel, pâinea albă și derivate din ea, produsele de patiserie, fast-food, băuturile acidulate (cele negre în special), sarea, alcoolul, zahărul (toate trei consumate în exces), maioneze, sosuri.
O alimentație sănătoasă trebuie să cuprindă fructe și legume proaspete (fierberea lor timp îndelungat duce la pierderea vitaminelor), cereale și pâine integrală, carne slabă de pui-vită-pește-curcan (fiert, fript, înăbușit), lactate și brânzeturi degresate, sucuri naturale făcute în casă (fresh, nu siropuri), alune-semințe-fistic-nuci (conțin colesterol sănătos, uleiuri volatile), apă plată, ceaiuri depurative (păpădie, soc, traista ciobanului, salvie, etc.), ouă, zahăr brun din trestie de zahăr, miere naturală de albine, prăjituri făcute în casă, etc.
La toate astea și multă mișcare ajută la tonifierea și buna funcționare a organismului.
Pa, pa.

| madytzzulollypop a răspuns:

Salate sau mancaruri fara ulei sa nu mananci mai mult de 2 felii de paine pe zi si xsa ai ore fixe