| SingleForOne a întrebat:

Ce idei de gatit rapid aveti (1-2 ore) care poate sa ma tina 1-2 zile (3-5 portii pe zi)?

7 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

O ciorba ( bors) dintr-un pui(gaina)Acolo pui totul in afara de piept. Pulpele le tai in doua.
Pieptul il faci snitele.De regula pieptul are vreo 400 de grame, iti ies 5-6 bucati.Alaturi poti face salata orientala.Sau pilaf.Si salata de varza.
Ca fel principal ar merge ceafa de porc la gratar alaturi de mazare
Pastai, tot la conserva cu usturoi
Gatesc zilnic, in momentul de fata nu imi vin alte idei, dar cand am un preparat i mana stiu ce sa fac cu el.

| 1997onur a răspuns:

Vinete cu ulei de măsline si ceapă roșie și pâine prăjită oooooo

| UserRo10 a răspuns:

Supa de pui cred ca se face cel mai rapid si sa tine mai mult. Sau pui cu legume la cuptor

| Trixt3r a răspuns:

Eu cand n-am chef sa gatesc cateva zile, fac o oala de supa de piupiu cu galuste (sau piupiu a la Grec) si arunc in cuptor o tava de musaca de cartofi.
Ambele sunt retete usor de facut.
Dar sincer, in 2 ore poti sa gatesti aproape orice incat sa te tina 2 zile.

| SingleForOne explică (pentru Trixt3r):

"Piupiu" înseamnă carne de pui?

| Trixt3r a răspuns (pentru SingleForOne):

Da, carne de zburdaciune cum ii spune in regiunea mea.

| Anyo1988 a răspuns:

Orice mancare poate fi gatita rapid atata timp cat ai mise-en place-ul facut inainte de a te apuca sa gatesti propriu zis...ce inseamna asta?! inseamna sa ai toate legumele carnea sau ingredientele pregatite, spalate, taiate/feliate etc iar in cazul in care sa zicem ca vrei sa faci fasole, boabele trebuiesc oparite bine ( sa prinda culoarea galbena ) cu apa si un praf de sare inainte, astfel nu va fierbe greu si nici nu ar trebui sa fie nefierte cand este gata mancarea. Pentru ca mancarea sa te tina cateva zile ( depinde si de buget desii legumele nu sunt foarte scumpe ) poti face o ciorba fie de vita, fie de porc fie de pasare si daca doresti sa fie consistenta recomand sa pui din detoate ( ceapa, cartofi, ardei, telina, pastarnac, morcov, pastai si daca doresti si mazare, poate si niste ou batut la final sau daca vrei batut si prajit si ceva verdeata, dar si ceva condinete de gen delicat, cimbru etc ), de asemenea poti inerca sa faci 2 feluri de mancare, gen ciorbita si tocana sau nu stiu ce doresti tu. Succes si pofta buna