| nyoentox2002 a întrebat:

Ce înseamnă atunci când locuiești la garsonieră sau la apartament?
-Decomandat
-Semidecomandat
-Nedecomandat
Dacă ma mut singur la o garsonieră contează asa de mult cum e compartimentat?
Eu stau la casă cu părinții iar dacă vreau să merg la bucătărie sau baie trebuie sa trec prin camera lor și ei trebuie să treacă prin camera mea ca să iasă afară, sau casa mai iasa afară trebuie sa treacă prin bucătarie ca să iasă!
Deci ce înseamnă că e?

7 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Un apartament decomandat este acela la care intrarea se face printr-un hol, fără a se trece dintr-o încăpere în alta. Așadar, toate camerele au un „nod" comun, care este holul principal. Încăperile dintr-un apartament decomandat sunt separate. Din punct de vedere arhitectural, acest model de apartament ar fi cel mai bun dintre toate, pentru că ar oferi intimitate tuturor membrilor unei familii sau al unui grup de prieteni care împart aceeași locuință. Fiecare va avea, practic, intrare separată în camera unde se retrag să se odihnească și nimeni nu va fi nevoit să deranjeze pe altcineva.
Un apartament semidecomandat presupune cel puțin o trecere dintr-o cameră în alta, chiar dacă întreaga locuință nu este de tip vagon. De exemplu, cel mai des poți întâlni varianta semidecomandată la apartamentele cu trei camere, unde, pentru a intra în al doilea dormitor, e nevoie să treci din living într-un hol și apoi iar în dormitor.
Apartamentul nedecomandat este acela în care trecerea în celelalte camere se face direct din camera de zi. Cu alte cuvinte, ușa de la intrare dă într-un hol, prin care se ajunge în sufragerie, și de acolo poți intra în dormitoare. Încăperile sunt, practic, înlănțuite, de aceea acest tip de dispunere a camerelor se mai numește „tip vagon".
Al tău pare a fi nedecomandat din informațiile pe care ni le-ai dat.

| nyoentox2002 explică (pentru mastadont):

La garsonieră contează ce tip e? Ca s-ar putea să stau singur

| mastadont a răspuns (pentru nyoentox2002):

Asta depinde doar de tine. Ce stil îți place aia îți alegi.

| Mopmop a răspuns:

Exista apartament cu o camera(diferenta vine din nr de m2 locuibili) si apoi garsoniera. Si garsonierele sunt mari sau mici. Ofera intimitate!

| nyoentox2002 explică (pentru Mopmop):

Pai dacă stai numai tu singur?

| Mopmop a răspuns (pentru nyoentox2002):

Lol... e logic ca ai intimitatea ta. Poti face ce vrei tu acolo. Ai o bucatarie mica si o toaleta. Depinde de zona difera si preturile la chirie. In afara de chirie care o dai proprietarului mai platesti apa curentul caldura separat. Vezi ca aproape tot timpul cer 2 sau 3 luni chirie in avans. Si un proprietar va vrea sa stie daca ai servici ca sa fii in stare sa platesti...

| nyoentox2002 explică (pentru Mopmop):

Pai la început se plătește avansil și un avans