| Sonia822 a întrebat:

Ce inseamna peste de acvacultura? Ce e acvacultura?

15 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Oare ce o fi... acva(tic) nu iti spune nimic? Gizas, unii chiar vad ca aveti nevoie de instructiuni la surubelnita, ciocan, sau hirtie rusinoase. Pestele de acvacultura e ala crescut in statii piscicole (aka "FERME PENTRU PESTI" ca sa intelegi...), in contradictie cu pestele de captura maritima/oceanica.

| AwGenetix a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cine e ma Gizas asta? E forma mai noua de englezism moldovenesc?

| Sonia822 explică (pentru GabiDumitrescu):

Bueyyy teticu`, ca sa ma adresez pe limbajul tau, ma intereseaza detalii, ce tip de hrana primesc, daca sunt dopati, ce fel de furaje si de unde, daca sunt importate, daca au concentrat, daca se dopeaza, n-am nevoie de lectii de latina. Daca taceai, badaran ramaneai.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sonia822):

"Ce inseamna peste de acvacultura? Ce e acvacultura?" Ti se pare ca ai mentionat asta? Crezi ca avem careva de pe aici ferma piscicola ca sa iti dam astfel de detalii? Daca taceai...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AwGenetix):

Geeezus, geeezus, geeezus, geezus... era un cintecel foarte simpatic. Daca nu il stii, mai bine. happy

| AwGenetix a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Clat ca nu il stiu. dar cred ca e vorba de Isus pronunțat in engleza si scris moldovenește totusi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AwGenetix):

Ceva de genul. Sigur nu stii cintecelul ala, era o animaleala de black metal oricum. :) Ah, l-am gasit! https://www.youtube.com/watch?v=nI21ECP-_Zo

| Sonia822 explică (pentru GabiDumitrescu):

Intrebarile astea aici pe TPU se adreseaza celor care stiu sa raspunda, nu celor care nu stiu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sonia822):

Intrebarile astea ar trebui sa aiba si o noima, dar majoritatea celor ca tine sunt lipsiti de orice logica.
1. Chiar daca eu as avea o ferma de pastrav, de exemplu, si ti-as zice in detaliu cum ii cresc si ce le dau, crezi ca alte ferme lucreaza identic?
2. Daca te intereseaza de la un producator anume, nu ar fi mai simplu sa ii contactezi direct?
2.1. Daca eu, producator, bag timpenii in peste, eventual la limita legii sau "usor" ilegale, crezi ca iti voi dezvalui tie asta imediat?
3. Inainte sa pui intrebari fara noima/sens, te-ai gindit cum ar fi sa folosesti un pic Google? https://stirileprotv.ro/......5-ori.html
https://ec.europa.eu/fisheries/cfp/aquaculture_ro

| Sonia822 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asa cum spui tu, n-ar mai trebui sa existe site-ul asta, fiecare ar cauta pentru sine, ar da din coate, si gata. Ma adresez celor care locuiesc intr-o astfel de zona, care au cunostinta cu o astfel de ferma, care au auzit, care cunosc, care lucreaza la vreun market, in niciun caz tie, care nu stii raspunsul, si totusi te incapatanezi sa lasi comentarii ample, pe langa subiect.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sonia822):

Amuzant, dar nu.

| AwGenetix a răspuns (pentru Sonia822):

98% stiu sa raspunda. dar unele sunt prea penale ca sa fie "Intrebari".

| Sonia822 explică (pentru AwGenetix):

Aia e. onisnuieste-te Daca voiai un mediu superior, trebuia sa inveti, sa devii doctor, avocat... Asa, traiesti printre astia ca mine, care nu stiu sa scrie si nu stiu sa intrebe, pentru a afla raspuns la ceea ce vrea de fapt.

| AwGenetix a răspuns (pentru Sonia822):

Nu are legătură cu specialitatea mea. ca sa iti faci o idee despre afirmația ta. un medic (sa zicem) ca face multă scoala. si zilnic vorbește cu badea Vasile pe care il doare in Hemoroid.

| Simpatic a răspuns:

Acvacultúră=Creșterea unor specii de faună și floră marină în vederea comercializării