| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă un "CE " este ca un fel de ștampila pe produse... Doar că litera E este rotunjită nu dreaptă... Mulți spun că înseamnă China Exported dar nu cred, atunci de ce din multe alte produse românești vin cu același semn?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Conformité Européenne

detalii:
https://ro.wikipedia.org/wiki/CE_(marcaj)

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

E simbolul pentru Spatiul Economic European. Adica este in conformitate cu cerintele UE.

| mr009 a răspuns:

N-are cum să fie China Exported când scrie pe el "produs în România". E simbolul pentru conformitate cu standardele europene (nu că aceștia ar interzice cine știe ce chestii, dacă sunt mână-n mână cu marile companii...).