| CyberneticGOD a întrebat:

Ce mai gatiti de paste?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ciorba de cocos cu taitei de casa/salata de icre/friptura, dar nu de miel ca nu ne place/sarmalute/oua umplute/ un mic aperitiv/maine fac cozonacul si cam atat.
Sarbatori Pascale cu bine alaturi de cei dragihappy

| Syndre a răspuns (pentru caramela):

"Ciorba de cocos cu taitei de casa" yummy big grin

| caramela a răspuns (pentru Syndre):

Si cocosul e de tarawinking
Sarbatori Pascale cu bine alaturi de cei dragihappy

| Syndre a răspuns (pentru caramela):

Iubesc ciorbele făcute în casă de la zero, nu știu de ce nu mă bag niciodată la ele. sad Parcă nu-mi ies cum îi ies mamei laughing.
Mulțumesc la fel! big grin

| CyberneticGOD explică (pentru caramela):

La fel!

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce se gateste de obicei.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ce gătesc de Paşte?

Miel, miel şi iarăşi miel rolling on the floor

Ciorbiţă de miel dreasă cu smântână, drob de miel, friptură de miel,...
Fripturica de miel să fie bine-mpănată cu căţei de usturoi, dată la cuptor cu nişte feliuţe de slănină deasupra...
Şi "asortată" cu un pahar de vinişor bun happy

Evident, "meniul" mai conţine şi alte preparate tradiţionale :
* sărmăluţe în frunze de varză verde ( servite cu smântână ),...
* tradiţionalii cozonaci cu diverse umpluturi : nucă, mac, rahat, stafide, scorţişoară
* pască cu brânză de vaci şi cu stafide, etc.
* Alte "mărunţişuri" : cornuleţe cu nucă/gem, saleuri cu brânză de burduf şi chimin, etc.

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru bursuc001):

Faci cozonaci?

| bursuc001 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Hristos a înviat!

DA, Angycut, la noi în zonă se fac cozonaci/rulade/baigli şi de Paşte :)

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| Fatamuntilor a răspuns (pentru bursuc001):

Adevarat a inviat!
In toate zonele se face cozonaci / rulade ...numai ca putini se incumeta sau au timp de asa ceva, asa ca le cumpara! E cu atat mai laudabil pentru tine ca barbat ca faci asa ceva...
Cu toate ca zice ca barbatiii sunt cei mai buni bucatari!

| bursuc001 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Când vrei, îţi faci şi timp pentru aşa ceva happy
Ideea este să nu-ţi fie lene!

Nici NU se poate compara un cozonac ( sau o prăjitură ) "de casă" cu cele de cumpărat!

Oricum, nu am făcut decât 5 cozonaci/rulade ( câte una cu nucă, mac, rahat, stafide, scorţişoară ).
Tot eu am vopsit şi ouăle ( aduse de la ţară )...winking
NU aş mânca din-alea gata vopsite, cumpărate de la magazin, nici dacă mi le-ar da pe gratis laughing

Eu NU sunt adeptul mâncărurilor & prăjiturilor cumpărate, gata preparate, din magazin!
TOATE le prepar acasă happy

Totuşi, sunt şi la noi ( în Cluj-Napoca ) destule persoane care merg şi mănâncă prin mall sau la diverse terase, ori îşi cumpără mâncarea gata preparată şi o duc acasă s-o mănânce în familie sad

O zi faină să ai!

| unprietenaproape a răspuns:

Mancare cumparata

| Syndre a răspuns:

Mâncare tradițională de paste: sarmale de curcan și de porc/vită, friptură de miel, drob de miel, ruladă de curcan, cozonac, pască și bineînțeles vopsesc niște ouă. happy
Eh și mai fac niște aperitive, nimic special acolo.

| Scintilla a răspuns:

Friptura de miel,drob, ciorba de miel, tort, aperitiv, cozonac cumpar.