| Zuse a întrebat:

Ce mananca vegetarienii?
La 3 mese pe zi... ce as putea manca sa fac si diversitate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce tip de vegetarieni. sunt vegetarieni dedicati, bazati doar pe legume/fructe ( nu recomand asa ceva, motivele nu le spun ca imi sar in cap fetele vegetariene), si lacto-ovo-vegetarieni. fiind student la medicina, recomand un regim lacto-ovo vegetarian, pentru asimilarea proteinelor si acizilor grasi esentiali ( printr-un regim vegetarian dedicat se asimileaza mai greu sau doar cu ajutorul suplimentelor alimentare ). Diversitatea tine de fiecare. eu prefer sa mananc de 3 ori pe saptamana salata de castraveti cu file de crab ( aici merge orice alt fel de vietate subacvatica, si e masa bogata in proteine si fibre, dar si usoara din punct de vedere digestiv). Dimineata eu mananc o salata de ceapa verde cu avocado ( le tai si le pun intr-un bol, cu ulei de masline ). la amiaza daca sunt la facultate mananc un peste cuc eva salata, daca sunt in oras mananc o salata mare ( la fel ca Elaine din Seinfeld, comand o " big salad " ce ma tine pana seara la cina ). Acum tine de fiecare cum ne diversificam, fiecare poate incerca chestii noi ( eu am incercat ceapa verde cu avocado si ulei de masline ), dar daca vrei iti mai pot spune cateva retete simple si usoare la stomac. sanatate si numai bine

2 răspunsuri:
| IndescribableChild a răspuns:

Seara ai putea manca cartofi fierti cu branza feta (usor de preparat) dupa-amiaza dovlecei copti si dimineata ceva usor... o salata.

| Anddreew a răspuns:

Pai mananca doar fructe si legume