| anonim_4396 a întrebat:

Ce mancaruri iti provoaca alergii (herpes, urticarie, etc)?

9 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Fructele de mare, rozacceele si colorantii artificiali contin cei mai multi compusi alergenici.

| PisicaAristocrata a răspuns:

Nicio mancare.Vezi totusi acum ca e cald si asa mai departe,sa fie totul proaspat si eventual evita mancarurile gen "infarct la tigaie" : fripturi cu mult ulei,porc, untura si alte nenorociri.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Bună, EfemerID! Tu esti in cauză? Imi pare rău! Să stii că depinde de la om la om, unii nu sunt deloc alergici, altii au însă organismul mai sensibil.
http://www.jurnalul.ro/......314085.htm
O vorbă din bătrâni spune că herpesul iti iasă, de obicei, cand mănânci cu poftă ceva, ori când nu speli fructul, datorită agentilor chimici.
http://www.momentevesele.ro/......avuri.html
Astept sa te faci bine!

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Stai, nu-mi cantati prohodul, ca n-am nici pe naiba! Eu mai fac urticarie/herpes de la maioneza stricata, recunosc, dar acum nu e cazul.
Am insa niste musafiri mai sensibili, si sunt curios cam ce sa NU le gatesc! laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci fă o "incursiune" până in mare si alege niste fructe "zemoase"...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici una. sunt calita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am mai avut o alergie de la gradinita cand m-am umplut toata de bubite rosii de la un tort de frisca de cofetarie. Binecuvantat sa fie, si eu am zis doar ca vreau ciocolata phbbbbt.

| BlackVeil a răspuns:

Ciocolata cu menta ma face sa ma c*c non-stop.

| Moonlight123 a răspuns:

In general produsele vechi, expirate sau stricate, sau diverse seminte sau fructe cu seminte insa difera de la o persoana la alta. De exemplu eu am alergie la capsuni, nuga, nuci si branza de oaie. deci nu e ceva general