Întrebare recomandată | Andr3y007 a întrebat:

Ce pot manca de post si ce nu? si ce pot manca de la fast-food?

22 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Renunță la mâncarea gen fast-food, are un aport mare de calorii goale.
http://www.bucataras.ro/cautare-retete/tag/mancare+de+post.html
Poftă bună.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Postul cel mai adevarat inseamna sa nu mananci inclusiv mancaruri preparate cu ulei sau vin, dupa cum scrie in VT.
Acum, postul inseamna sau este vazut ca inseamna a consuma doar produse de origine vegetala.

| SMaricel a răspuns:

Buna! deci ce provine de la animale e de dulce.iar ce provine de la natura e de post.la fast-food nu prea ai ce lua de post.dar sunt unele fast-food-uri care au meniuri speciale pentru post(hamburger cu snitel din soia.etc).Daca vrei cu neaparat sa ti post atunci mananci ceea ce se gateste acasa(ciorba, cartofi-pai, sarmale de post facute cu granule din soia cu cartofi si ciuperci.etc)
Asa si pentru toti! Un post nu se tine doar cu mancare de post nu totul se rezuma la mancare ci sa fi bun cu cei din jur, sa nu faci pacate mai exact.Numai bine!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

De post se poate mânca tot ce NU provine de la animale, deci FĂRĂ : ouă, lactate, brânzeturi, carne!

Meniuri de post la fast-food :
http://www.evz.ro/......76232.html

| Adry05 a răspuns:

Bună!
În timpul postului, nu trebuie să mănânci produse provenite de la animale cum ar fi: laptele, carnea, ouăle şi alimentele provenite din acestea. În rest, poţi mânca cam orice. De la fast-food, doar cartofii prăjiţi ar fi.

| faramatania a răspuns:

De post poți mânca foarte multe:Ciorbe,supe făra carne,doar din legume,mâncăruri(de mazăre,fasole,dovlecei,spanac),iarăși fără carne,cartofi natur,sau la cuptor(țărănești),sau piure,pilaf sârbesc,sau pilaf cu ciuperci,salate,legume la cuptor cu sos de roșii,sau preparate la abur,etc.iar fast-food:pizza vegetală,șnițele vegetale, burgere vegetale, sandwich-uri Twister, sau Tower Burger, baghete cu legume.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Sunt atee deci nu ţin post.
Pe curând!

| radutiulian a răspuns (pentru PedoBarbie):

Si de ce te-ai mai bagat in seama?

| Adrianetc a răspuns:

NU EXISTA POST DE DULCE, NU EXISTA ALT POST INAFARA DE NEGRU, Bai oameni, voi inainte sa faceti un lucru documentati-va si nu va luati dupa babe care habar n-au care e diferenta dintre Paste si Craciun. Singurul post fizic, este acela in care nu bei si nu mananci nimic pana la apusul soarelui. Voi cu gandirea foastra indiferenta si fara Dumnezeu, credeti ca daca ati auzit de la parinti, ca se tine postul neaparat miercuri si vineri asa e? Dovada este Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia este insuflata de Duhul Sfant, Isus spune : iata postul placut Mie : desleaga lanturile rautatii, desnoada legaturile robieie, da drumul celor asupriti, si rupe orice fel de jug, imparte-ti painea cu cel flamand, si adu in casa ta pe nenorocitii fara adapost, daca vezi pe un om gol, acopere-l si nu intoarce spatele semenului tau! Trebuie sa tinem post pentru Isus, pentru un anumit motiv, nu ca "asa se tine ", " asa ne-a fost dat"!

| Raiden a răspuns:

Daca tot tii post, ar fi de preferat sa nu mananci nimic de la Fast-Food, totusi daca chiar nu te poti abtine... poti manca salate de la F-F.
Si tine cont, postul fara rugaciune este egal cu 0.

| kitten95 a răspuns:

Ce poti manca de post: orice leguma/fruct. fara nicio restrictie(in special cartofi). dintre carnuri poti manca peste(interesant, nu?). depinde si de ce religie esti: la catolici este permis consumul de lactate si oua, la ortodocsi nu.

| slowswag a răspuns:

De la fast food, cartofi prajiti

| slowswag a răspuns:

De ce, ca asa zici tu?

| Birlik65 a răspuns:

Totul vegetal! Nimic de natura animala!

| alexandruth a răspuns:

De la fast-food nu prea poti manca de post... Aproape toate, cred, contin carne. happy

| TraficantaDeVisee a răspuns:

Pai in post nu poti manca carne, lactacte sau oua ori produse care contin aceste alimente...De la fast-food nu prea ai multe de ales fiindca in general toate contin carne sau sunt fabricate cu alimente provenite de la animale.
Sper ca te-am ajutat :*

| gRasuPCH a răspuns:

Nu

| kyGirL a răspuns:

Uite aici http://www.libertatea.ro/......22978.html
de la fast-food poti sa mananci doar cartofi;
Si ce nu trebuie sa mananci este carne si lactate sper ca te-am ajutat;)

| zone3 a răspuns:

Nu mananci mancare care provine de la animale. (lapte, carne, branza, oua). Dar la fast fooduri sunt si meniuri de post. Trebuie doar sa intrebi ce fel de meniu vegetal au si ce contine:* Mult succes si pofta buna:* fundita? puppy dog eyes

| īƶƶū a răspuns:

Cand tii post nu ai voie sa mananci tot ce contine carne de pui de porc de vita etc. si nu poti manca nici lapte smantana branza oua si tot ce contine aceste lucruri. Poti manca cartofi prajiti de la fast food. Funda?

| antonya0019 a răspuns:

La fast-food poti manca mancare

| superbroasca a răspuns:

Pai...la fast food nu prea e mancare de postdoar daca nu gasesti salate fara carne, lactate, produse de animale...dar daca e branza tofu sigur! de ce nu?