| holhosteo a întrebat:

Ce sa aleg? plita cu inductie sau plita electrica?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu inductie.Este mai economica.

| FemeiaPisică a răspuns:

Plita cu inducție îți recomand.

| ombladon a răspuns:

Cu inductie. (doar daca nu folosesti vase din aluminiu)

| gmxromania78 a răspuns:

Plita cu inductie.

| maturgrizonat a răspuns:

Plita inductie!
Avantaje:
Rapida, economica, temperatura si timp reglabil.
Dezavantaj: se pot folosi doar vasele cu fund feromagnetic (din material atras de un magnet )

| AndreeaEareacu a răspuns:

Este mai mult o chestiune de gust sau de alegere personala sa ii zic asa. Cu ambele poti face acelasi lucru. Daca ar fi sa nu conteze pretul, as alege o plita cu inductie pentru ca este mai economica, are randament de pana la 90%. Cele electrice au randament de 65%. Am gasit informatiile complete aici:
https://plitacuinductie.ro/
Trebuie sa mai iei in calcul si faptul ca pentru o plita cu inductie iti vor trebui si oale speciale. Oale si tigai cu partea inferioara compatibila cu plita cu inductie.